Kongresszusi csata Irakról
A háború ügye azért került a normális esetekben az USA pénzügyeivel foglalkozó testület elé, mert a demokrata pártiak a jövő évi költségvetési törvénybe csempésztek egy pontot, amely szerint 2008. szeptember elsejéig ki kell vonni Irakból a harcoló alakulatokat. Ez az eddigi legélesebb törvényhozási támadás George W. Bush elnök iraki politikája ellen.
A költségvetési bizottság simán elfogadta a javaslatot, amelyet a jövő héten a képviselőház is megvitat. A jelek szerint itt sem lesz probléma a szavazásnál, ám a szenátusi erőviszonyok jóval kiegyensúlyozottabbak, és különben is a Fehér Ház már jó előre kilátásba helyezte az elnöki vétót. A felsőházban csupán kétfős többséget élvező Demokrata Pártnak nem sikerült elfogadtatnia egy javaslatot, amely a csapatkivonás 120 napon belül való megkezdését ajánlotta. A vita közben azonban kétszer is óriási többséggel megszavazták, hogy a harcoló alakulatok továbbra is megkapnak minden pénzügyi és haditechnikai támogatást.
Közben napvilágot látott a Pentagon által készített jelentés, amely első ízben ismeri el, hogy Irakban polgárháború is zajlik. A kongresszus számára negyedévenként összeállított dokumentum megállapítja, hogy Irakban a szunnita-síita ellentétek mellett síita-síita szembenállás is létezik, a szunnitáknak az amerikai erők elleni támadásai sem csitulnak, és kiterjedt az erőszakos bűnözés is. Mindennek eredményeként 2006 utolsó negyedéve volt a háború kezdete óta a leghalálosabb három hónap, Bagdadban átlagosan 45 fegyveres támadás és merénylet történt. A konfliktus a jelentés szerint a kezdetben főleg a szunniták által a külföldi megszállás ellen vezetett felkelésből a különböző vallási és bűnözői csoportok között a politikai és gazdasági befolyásért vívott harccá deformálódott.
Robert Gates védelmi miniszter újabb háromezer amerikai katona Irakba vezényléséről döntött. Feladatuk a harcoló alakulatok légi támogatása lesz. Bush elnök januárban 21 500 fős erősítést jelentett be, ez mostanra több mint 31 ezer főre duzzadt.
A Gates által jóváhagyott erősítésen túl még további 2500-3000 katona Irakba vezénylését szeretné elérni David Petraeus tábornok, az Irakban állomásozó amerikai haderő parancsnoka. A The Boston Globe - amerikai védelmi minisztériumi tisztviselőket idézve - azt írta: Petraeus tábornok olyan harcirepülő-egységet szeretne május folyamán kapni, amelyben szállító helikopterek és csatarepülőgépek is lennének.