Polarizált politika, beletörődő nyilvánosság

Széles körű nemzetközi visszhangot váltottak ki a csütörtök esti budapesti zavargások. A külföldi sajtó - mint arról hírügynökségek és tudósítóink beszámolnak - az utcai rendbontásokat általában szélsőjobboldali csoportoknak tulajdonítja.

Szélsőjobboldali csoportok zavarták meg a magyarországi nemzeti ünnepet a német Die Welt című napilap szerint. A tekintélyes konzervatív újság azt emelte ki, hogy a magyar főváros - néhány központi helyszín kivételével - elhagyott városra emlékeztetett a nemzeti ünnep napján. A Die Welt úgy értékelte, hogy az elmúlt időszak Gyurcsány elleni tiltakozásai nemzeti és soviniszta vonásokat öltöttek. Ezzel összefüggésben az újság megemlítette a tüntetők által használt árpádsávos zászlókat, a gyűlöletre szító, antiszemita jelszavakat, továbbá hogy több héten keresztül megszállták a parlament előtti teret. A lap hozzáfűzte: néhány héttel ezelőtt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke "kifejezetten helyeselte" az árpádsávos zászlók használatát. Az újság szerint mindez "a párt nyílt és hallgatólagos egyetértését jelentette a tüntetők céljaival, ami a lakosság széles rétegeiben az elmúlt napokban rendkívüli mértékben erősítette az erőszaktól való félelmet".

Az amerikai lapok, ha egyáltalán foglalkoztak a magyarországi eseményekkel, a hírügynökségek tudósításait vették át - jelentette washingtoni tudósítónk. A New York Times arról számolt be, hogy a Gyurcsány Ferenc lemondását követelő nagygyűlést követően a rendőrség összecsapott a szélsőjobboldali radikálisokkal. A kéthasábos hír arra is kiterjed, hogy Gyurcsány megszegte kampányígéreteit, de politikája elnyerte a befektetők támogatását, mert sokak szerint ez az első kísérlet az öt éve elszabadult költségvetési hiány letörésére.

A Reuters brit hírügynökség a "parlamenti ellenzék és szélsőjobboldali csoportok tiltakozó akcióit" a Gyurcsány Ferenc megbuktatását célzó újabb kampányként írta le, és szélsőjobboldali tüntetőknek nevezte a Demszky beszédét megzavarók tömegét. A Reuters úgy vélte, hogy a csütörtöki Fidesz-nagygyűlés volt a legnépesebb ellenzéki rendezvény a Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek a hatalomból való kiszorítását célzó, a múlt év végén kezdett kampány óta. A hírügynökség megjegyezte: a tavaly szeptemberi-októberi zavargásokkal ellentétben a csütörtöki erőszakos cselekmények a társadalom peremére sodródott csoportok számlájára írhatók.

A Der Standard című liberális osztrák napilap pénteken Súlyos rendzavarások Budapesten címmel az első oldalán jelentetett meg fényképet egy füstölgő utcai torlaszról. A Kurier című osztrák napilap szerint csütörtök este erőszakra kész tüntetők százai vívtak utcai összecsapásokat a rendőrséggel. A független újság egy olyan fényképpel illusztrálta beszámolóját, amelyen náci karlendítéssel pózoló, sálakkal és kendőkkel eltakart arcú hat fiatal látható. A Die Presse annak a véleményének adott hangot, hogy a széles nyilvánosság rezignáltsággal reagál a politika polarizáltságára. Szemmel láthatóan beletörődött abba, hogy már a magyar nemzeti ünnepek is puszta pártpolitikai civakodásoktól visszhangzanak.

A Neue Zürcher Zeitung című svájci napilap egyebek között megállapította, hogy ismét tízezrek követelték Gyurcsány lemondását. A konzervatív újság hírt adott arról, hogy a minap a Gyurcsány-kormány elleni, úgynevezett nemzeti koalíciót alapítottak jobboldali radikális és antiszemita pártok, közöttük a Jobbik és a MIÉP.

Budapesten csütörtökön egész nap érezhető volt a feszültség, s a kormányellenes tüntetések beárnyékolták a forradalomra való megemlékezést. A tömegben a magyarországi fasiszta kormány idejében használt zászlók és jelvények is feltűntek - írta a Hospodárské Noviny című prágai napilap. A magyar társadalom mélyen meg van osztva, a kormány és az ellenzék között annyira kiélezett a viszony, hogy a cseh Polgári Demokratikus Párt egykori nulla toleranciája a szociáldemokrata kormány irányában szinte empatikus politikának hat - festi le a magyarországi állapotokat a lap. Budapest a mély megosztottság ellenére is éli mindennapi életét, amely hasonlít az éppen prosperáló prágai mindennapokhoz. A lakosság nem úgy érzi, hogy válságban lenne az ország - írja a Hospodárské Noviny.

Ünnep - nemzeti és soviniszta vonásokkal
Ünnep - nemzeti és soviniszta vonásokkal
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.