Jóhangulat, Jólét, és Rekreáció amerikai módra

Ha üzletember lennék, az amerikai hadsereget követném. Persze erre már sok igazi  üzletember rájött. Van, aki inkább pénzt akar csinálni, és van, aki visszaforgatja a pénzt a katonák és veteránok jóllétére fordítandó alapokba.


A sajtósátorhoz legközelebb az amerikai bolt van. - Ne ott vásároljatok, tudjátok, olyan amerikai ott minden, műanyag és két hét alatt tönkremegy! Menjetek inkább a britek boltjába  - súgta meg egy kanadai tiszt. De kinek van kedve a hőségben gyalogoni! Az AAFES boltban mindig hangos, vidám zene szól, és minden kapható, ami egy táborban kellhet, a laptoptól kezdve a víz nélkül használható samponig. Az árak viszonylag alacsonyak, az eladók civilek, veteránok, vagy katonák rokonai.

Nem Áfész - AAFES

Az AAFES (Army & Air Force Exchange Service) az amerikai védelmi minisztériumnak az egyik ügynöksége. Bevételének egy része az Egyesült Államok Hadseregének és Légi Erejének Jóhangulati, Jóléti, és Rekreációs Alapjába forog vissza. Ebből uszodákat, focipályákat szoktak építeni, foglalkoznak a katonák hátramaradt családtagajival.  Jó kis alap lehet, Amerikában komoly katonai hagyományok vannak. Az AAFES a bevételei 67 százalékát fordítja ilyen programokba. 

Halliburton birodalom

Nem úsztam meg, hogy ne legyek része a híres-hírhedt Halliburton vállalatnak! Ennek a texasi cégnek (mely nemsokára Dubaiba helyezi át székhelyét, s melynek vezetői közé egykor az alelnök, Dick Cheney is tartozott) a része az a KBR (azaz Kellogg, Brown and Root), mely itt étkezteti a katonákat, és a tisztálkodó egységeket fenntartja. A Halliburtont azzal vádolták, hogy igazságtalan előnyhöz jut Irakban, mert például ha az iraki olajmezőket háborús kár éri vagy ha a műszaki berendezések felújítására pályázatot írnak ki, a Halliburton az esélyes a milliárdos megrendelésre. A Halliburton az olajmezők üzemeltetésében  is vezető szerepet játszik. Az is felmerült a céggel szemben (és ebben már a KBR is érintett volt), hogy több adag ételt számláztak ki a hadseregnek, mint amennyit kiosztottak. A KBR egyébként 216 millió dollárt nyert pályázatokon a kandahari és bagrami táborokban végzett munkájukért. A KBR sapkákat viselő ételosztók mindenféle fura nyelven beszélnek. Ma este például egy nő mögöttem gyanúsan "szomszédos" nyelven beszélt. Mint kiderült Koszovóból jött ide, mert jó a fizetés. Unja, de hát ez van. Otthon rendőrnő volt több mint tíz évig. Nem tudtam vele tovább beszélgetni, mert sietett a dolgára. Amit egyébként pedig kioszt mint ételt: amerikai - laktató.

S végül egy jó kávé

Ha az ember teleette magát, akkor elvándorolhat a Green Beans-be. Ez egy olyan kávélánc, amely ugyan amerikai, de a Közel-Keletről indult. Az alapítók, Jason and Jon Araghi  1996-ban kávézót nyitottak Szaúd-Arábiában. Egy idő után egyre több amerikai járt oda a közeli bázisról. Később felkérték a testvéreket, hogy nyissanak egy üzletet a bázison is. Pár hónap leforgása alatt több bázison is nyílt Green Beans. Ma Afganisztánban, Irakban, az Egyesült Arab Emírségekben, Kirgizisztánban, Kuvaitban, Katarban, Dzsibutiban, és az Egyesült Államokban is lehet már a hatalmas kiszerelésű kávékből választani. Az üzletekben van persze muffin, cockie, brownie is - utóbbiak igen édes, finom amerikai sütik.

Itt Kandaharban 24 órán keresztül van nyitva a hely. Csak át kell menni a civil leszállópálya "várótermén", amely egy lapos, körülbelül négy méter magas épület hatalmas kapukkal. Állítólag ez volt a tálibok utolsó bázisa, mielőtt feladták volna Kandahart. A golyónyomok még ma is látszanak az épületen. Na de kit érdekel mindez, mikor amerikai kávét szürcsölhet a napon. Maximum a felszálló hatalmas Herkules szállítórepülő zúgása zavaró...

 Zalán Eszter jelenti Afganisztánból




Előzmények a NOL-on:

Útban Kandahárba

Mutasd az egyenruhád


Minden tolmács célpont

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.