"Magyarország megmentőjére vár"
Budapesten csütörtökön egész nap érezhető volt a feszültség, s a kormányellenes tüntetések beárnyékolták a forradalomra való megemlékezést. A legnagyobb tiltakozó akciót az ellenzéki jobboldali Fidesz tüntetése jelentette. A tömegben a magyarországi fasiszta kormány idejében használt zászlók és jelvények is feltűntek - írja a Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap.
A tekintélyes újság ugyanakkor "Magyarország megmentőjére vár" cím alatt egy egész oldalas elemzésben foglalkozik a magyarországi belpolitikai és gazdasági helyzettel. A magyar társadalom mélyen meg van osztva, az emberek minden alkalommal szenvedélyesen vitatkoznak a politikáról és néhány családban a viták váláshoz is vezettek. A kormány és az ellenzék között annyira kiélezett a viszony, hogy a cseh Polgári Demokratikus Párt egykori nulla toleranciája a szociáldemokrata kormány irányában szinte empatikus politikának hat - festi le a magyarországi állapotokat a lap.
Szerinte Gyurcsány Ferenc pragmatikus politikus, s reformjai bátrabbak, mint a cseh jobbközép kormány tervezett reformjai. "A gazdasági szakértők ugyan nem lelkesednek a kormány reformtervei iránt, de realistán elismerik, hogy más utat senki sem javasolt" - jegyzi meg a lap szakértői véleményekre hivatkozva. Komoly problémának minősíti, hogy a tízmilliós Magyarországon a produktív korban lévő lakosságnak csak 56 százaléka dolgozik, míg ez az arány Csehországban is 65,4 százalék, s a nyugati országokban 70 százalék körül van.
Az ellenzék vezére Orbán Viktor nem viselte el tavalyi vereségét és kivitte a politikát az utcára, s minden módon megpróbálja visszaszerezni a hatalmat még a 2010-ben esedékes választások előtt. Gyurcsányban azonban Orbán egyenrangú vetélytársra talált, mindkét politikus kétségkívül nagy karizmával rendelkezik.
Budapest a mély megosztottság ellenére is éli mindennapi életét, amely hasonlít az éppen prosperáló prágai mindennapokhoz. A lakosság nem úgy érzi, hogy válságban lenne az ország. A szükséges reformok elhalasztása és az utcai politizálás folytatása azonban olyan dolgok, amelyek megbízhatóan átvinnék a válságot a magyarok pénztárcáiba is - jegyzi meg a Hospodárské Noviny.
(MTI)