Gyurcsány ünnepi beszéde: Összetartozunk
A díszelőadást megelőzően Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mintegy negyedórás beszédét kitörő tapssal fogadta a közönség. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, feleségével Dobrev Klárával, fiukkal Bálinttal, valamint Mandur Lászlóval, az Országgyűlés alelnökével együtt, egy díszpáholyban ülve hallgatták végig a díszelőadást. Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke nem volt jelen az előadáson. A miniszterelnökkel szemben levő díszpáholyban foglalt helyet Sólyom László köztársasági elnök. Az ünnepségre a közjogi méltóságok közül eljött Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke, valamint Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság elnöke.
A Gyurcsány-kormány miniszterei közül jelen volt Hiller István oktatási és kulturális miniszter, Lamperth Mónika önkormányati és területfejlesztési, valamint Petrétei József igazságügyi és rendészeti miniszter. Mellettük, az első emeleti díszpáholyban foglalt helyet Lendvai Ildikó szocialista képviselő, Demszky Gábor főpolgármester és Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos. Dávid Ibolya, az MDF elnöke is eljött az ünnepségre, ő szintén első emeleti páholyban foglalt helyet.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője az MTI-nek az ünnepség kezdete előtt telefonon elmondta: fideszes politikusok nem vesznek részt a Művészetek Palotájában zajló ünnepségen.
A gálaesten megjelentek a diplomáciai testületek képviselői, valamint a magyar egyházak és a határon túli magyarság képviselői.
Gyurcsány Ferenc beszéde után Hiller István oktatási miniszter átadta a Magyar Köztársaság kiváló művésze, érdemes művésze és babérkoszorúsa díjakat.
A Művészetek Palotájában az ünnepi műsort a Danubia Szimfonikus Zenekar adta. Az együttes Héja Domonkos vezényletével Kodály Zoltán-műveket játszott. Az ünnepség végén a résztvevők együtt énekelték a 100 tagú Vándor Kórussal a Tavaszi szél vízet áraszt című népdalt.
Gyurcsány ünnepi beszéde: Összetartozunk
A miniszterelnököt nagy taps fogadta. A nézőtéren megjelentek a közjogi méltóságok, a kormány tagjai és a budapesti nagykövetek.
A miniszterelnök néhány perces beszéde első részében tegezve szólt a hallgatósághoz. "Hiszel a teremtésben (...) vagy talán magában a Teremtőben, hiszed, hogy Jézus értünk szenvedett vagy Mózes gyerekének vallod magad esetleg azt vallod, hogy nincs csodálatosabb, mint maga az ember. (...) Elindulsz tüntetni vagy tartod a törvényt, összetartozunk" – mondta.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök az összetartozás fontosságát hangsúlyozta a március 15-ei ünnepi díszelőadáson mondott beszédében. Bármilyen elveket valljunk, bármilyen legyen életünk, mégis a magyar nép összetartozik a határokon belül, és a határokon túl, legyenek a magyarok akár a határ közelében, vagy bárhol a világban. A kormányfő emlékeztetett arra, 1848-ban is voltak viták a magyarok nagyjai között, ám győztek a reformok. A forradalom nem az utcán zajlott, hanem ami történt, az a törvényhozás forradalma volt.
Hiába képzelte el Batthyány Lajos és Petőfi Sándor is másképp az ország jövőjét, mindketten vérüket adták a hazáért - mondta Gyurcsány.
A miniszterelnök az ünnepet nem szokványosnak nevezte, ezért elnézést kért, hogy nem hagyományos beszédet mond, mert annyi minden történt ma is. Gyurcsány szerint 1848-ban a legfontosabb nem az utcán, hanem a pozsonyi Országgyűlésben történt. Ma úgy mondanánk, reform. Polgári jogegyenlőség, sajtószabadság, a jobbágysors előli felszabadítás, sorolta. Gyurcsány említést tett két ragyogó férfiról, Batthyány Lajosról és Petőfi Sándorról, akik másképp képzelték el ugyan az ország jövőjét, de mindketten vérüket adták a hazáért.
Gyurcsány Ferenc a Kossuth-nóta szavaival fejezte be beszédét: "Éljen a magyar szabadság, éljen a haza".
(MTI, Index)