Március 15-i ünnepségek Kárpátalján

Kárpátalja magyarsága az idén tizennyolcadik alkalommal emlékezett meg szabadon az 1848-1849-es magyar forradalom és szabadságharc évfordulójáról, a Magyarországgal szomszédos ukrajnai megye szinte valamennyi  magyarlakta településén tartottak ünnepi rendezvényeket.

A kárpátaljai magyarság kulturális központjának számító Beregszászon csütörtökön egész napos rendezvénysorozattal emlékeztek meg március 15-éről. Az ünnepségek reggel kezdődtek Kossuth Lajos  mellszobrának megkoszorúzásával a róla elnevezett középiskolában, amit emlékező menet követett. Ennek résztvevői megkoszorúzták Kossuth, Petőfi és Széchenyi emléktábláit.

A központi ünnepséget az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) szervezésében tartották kora délután a város központjában álló Petőfi-szobornál. A több ezer fős rendezvényen tartott beszédében Gajdos István, Beregszász polgármestere, az UMDSZ elnöke kiemelte: a magyar nép 159 évvel ezelőtti kiállását, s hozzátette:  Most, a XXI. század elején, amikor nem kell véráldozatot hozni, a magyarságnak összefogásból kellene vizsgáznia, most azt kell bizonyítania, hogy erős, sikeres, dicső múlttal rendelkező és még dicsőbb jövő előtt álló európai nemzet a magyar - tette hozzá.

Gajdos hangsúlyozta, hogy a magyar nemzet kilencven százaléka számára az Európai Uniós csatlakozás révén már bekövetkezett a békés újraegyesítés, ám a kárpátaljai magyarok számára sajnálatos módon ez nem adatott meg, és belátható időn belül nem is fog. Ezért is esik nagyon jól a kárpátaljai magyaroknak, hogy - mint mondta - az  erdélyi, a felvidéki honfitársak, s nem kevésbé az anyaország átérzi  a helyzetüket, tudva, hogy megkülönböztetett bánásmódra szorulnak. Ők már nem csak szavakkal, hanem tettekkel is bizonyították, hogy  van magyar szolidaritás, amikor tudatosan döntöttek a többlettámogatás mellett a kárpátaljai magyarság megmaradása, gyarapodása, felemelkedése érdekében - emelte ki a szónok. Szerinte ennek a bizonyítéka az is, hogy a nemzeti ünnepen Beregszász díszvendége Veres János, a Magyar Köztársaság pénzügyminisztere.

Gajdos külön méltatta, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök államközi szintre emelt a kárpátaljai magyarságot érintő több  létfontosságú kérdést, amikor a múlt héten Budapesten fogadta ukrán kollégáját, Viktor Janukovicsot, s vele fontos, a kárpátaljai régió fejlesztésére vonatkozó megállapodást írt alá.

A beregszászi rendezvény ünnepi szónoka, Veres János beszédében a többi között hangsúlyozta, hogy március 15-ike a magyarság számára immár több mint 150 éve az együvé tartozást, a közös ünneplést jelenti. Hozzátette: amikor Petőfi, Vasváry és társaik 1848-ban megfogalmazták legfontosabb követeléseiket, elgondolásaikat arról,  hogy milyen is legyen a magyarság sorsa, hogyan alakuljanak életkörülményei, politikai viszonyai a Kárpát-medencében, akkor valószínűleg maguk sem gondolták, hogy követeléseik 150 év múlva is  aktuálisak lesznek. Veres szerint a 12 pont első mondata, hogy "Legyen béke, szabadság és egyetértés", időszerűségét ma sem veszítette el. Mint emlékeztetett rá, az elmúlt néhány évtizedben megtapasztalhattuk, hogy mit jelent, amikor nincs béke a Kárpát-medencében, s az elmúlt tíz évben az is megtapasztalható  volt, hogy milyen károkat okoz az egyetértés hiánya.

Veres János az utóbbi hónapokban megélénkült magyar-ukrán  kapcsolatokról szólva kiemelte: a két ország történetében még nem volt olyan időszak, amikor ilyen rövid időn belül ilyen sokszor találkoztak egymással az ukrán és a magyar állam legfelső vezetői, s az együttműködést a társadalmi fejlődést elősegítő ennyi érdemi  megállapodás született.

A szónok elmondta: Magyarország Európai Uniós tagsága a kárpátaljai magyarság számára is lehetőséget jelent, s az már az anyaország felelőssége, hogy ezt milyen tartalommal tölti meg, milyen szerződésekkel, milyen közös fejlesztési elgondolásokkal, uniós finanszírozással valósítja meg.

Veres pénzügyminiszterként arról biztosította hallgatóságát,  hogy a magyar és az ukrán miniszterelnök által aláírt együttműködési megállapodásokban rejlő lehetőségekkel jobbá tehető a kárpátaljai  magyarok élete új munkahelyek, jobb kereseti lehetőségek révén. Ez a záloga annak, hogy Kárpátalján a magyarok úgy érezzék, jó magyarnak lenni, helyben is jó életet lehet élni, biztosnak érezzék a jövőt, s tudják azt, hogy az anyaország nem feledkezik meg róluk.

A Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) Munkácson, a podheringi emlékműnél tartja központi ünnepségét, amelyen Kovács Miklós, a szervezet elnöke mond beszédet.

Ungvár magyarsága a kora esti órákban emlékezik meg az 1848-1849-es forradalomról és szabadságharc évfordulójáról a város legnagyobb terén álló Petőfi-szobornál.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.