Tiltja vagy engedi a lokátort a pécsi közgyűlés?
Nehéz prognosztizálni, hogy milyen jogi következményei vannak a pécsi közgyűlés hétfői határozatainak. A baranyai megyeszékhely képviselőtestülete - miként arról már beszámoltunk - úgy döntött, hogy gyorsított eljárással megváltoztatja a Tubes építési szabályzatát, s a július közepéig megszülető rendezési tervvel megtiltja, hogy katonai lokátor épüljön a város fölé magasodó hegyen. Ám a kormány a múlt héten már döntött arról, hogy a Dél-Dunántúl légterét óvó radar a Tubesen épül meg, a Honvédelmi Minisztérium pedig elindította a létesítmény engedélyezési eljárását. Elképzelhető, hogy az objektum a szakhatóságoktól egy-két hónapon belül zöld utat kap. Ha ez megtörténik, akkor a radart kitiltó, júliusi határozat semmit sem ér. Épp ezért erőltették a közgyűlés polgári frakciói, hogy a testület szavazza meg a Tubesre a változtatási tilalmat: az ugyanis meggátolná, hogy a hegyen bármi is épül-jön. A testületben többségben lévő MSZP frakció azonban elnapolta a változtatási tilalom tárgyalását, mondván: a kérdést előbb szakértőkkel és a közgyűlés illetékes bizottságaival véleményezni kell.
A hétfői testületi ülés lázas hangulatban zajlott, hisz a terembe - mintegy százan - bejöttek a radar legelszántabb ellenzői. A közönség felháborodottan reagált, amikor az MSZP megszavazta a változási tilalom elnapolását. A radarellenzők jogászai szerint semmi akadálya sem lett volna annak, hogy a tilalmat megszavazza a közgyűlés.
Vicze Csilla, a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) szóvivője a történteket így összegezte:
- Az MSZP egyetlen gombnyomással megmenthette volna a várost a radartól.
A fentiekből a pécsi közgyűlés polgári oldala, illetve a radart ellenző civilek azt a következtetést vonták le, hogy az MSZP frakció - bár nem akarja a radart - nyíltan nem mer szembeszállni a lokátor dolgában a kormánnyal, s a frakció csak mímeli, hogy igyekszik meggátolni a lokátor Pécsre telepítését.
Az éjszakába nyúló közgyűlésen született egy olyan határozat is, ami indítványozta, hogy a kormány vonja vissza a tubesi radarról hozott döntését. Ennek a határozatnak legfeljebb szimbolikus értéke van, merthogy a kormányt szinte semmire sem kötelezi, ráadásul nincs halasztó hatálya a radar engedélyezési eljárására. Az utóbbi határozatot csak a szocialisták szavazták meg, s az ellenzék a voksoláskor kivonult a teremből. Ezt azért tették, mert az MSZP belevette a határozatba, hogy a kormány vizsgálja meg a Zengő alkalmasságát a radar felépítése szempontjából. Az ellenzék szerint nem a pécsi közgyűlés dolga, hogy új helyet ajánljon a lokátornak, a Zengő megemlítése pedig kifejezetten azt a célt szolgálja, hogy a Tubes kijelölése miatt az államfőt lejárassák.
Emlékezetes, hogy amikor még a HM a Zengőn akarta megépíteni a radart, akkor a később államfővé választott Sólyom László tiltakozott a terv ellen, majd a Tubest már elfogadható helyszínnek vélte.
A hétfői közgyűlésen felszólaltak a CMM által felkért szakértők is, megállapították, hogy a Tubesre tervezett lokátor környezeti hatástanulmánya számos pontatlanságot tartalmaz. Elhangzott, hogy a létesítmény a fokozott óvatosságot követelő, úgynevezett “A” kategóriájú hidrogeológia védőövezetben lenne, mivel alatta a város ellátása szempontjából fontos vízbázis húzódik. A hatástanulmány viszont csak “B” kategóriájú védőövezetnek tünteti fel a területet. Még ennél súlyosabb állítás, hogy a HM a tanulmányban nem a Tubesre rajzolta a radart, hanem az attól 2300 méterre lévő Vörös-hegyre. Ha kiderül, hogy a hatástanulmány pontatlan, akkor a tanulmány kijavítása késleltetheti a radar engedélyezési eljárását. Kérdés, hogy addig a pécsi közgyűlés szocialista frakciója hajlandó-e meghozni a döntést a Tubes változtatási tilalmáról.
A CMM nem várja meg, hogy a tilalmat megszavazza az MSZP. Vicze Csilla tudósítónknak elmondta, hogy a mozgalom tagjai - akár százával - ügyfélként be akarnak lépni a radar engedélyezési eljárásába, és ahol elhibázottnak találják a HM terveit, ott élnek fellebbezési jogukkal.