Az IHT Magyarország szerepéről az európai gázellátásban

Az Oroszországtól való  energiafüggőség enyhítésére tervezett Nabucco-gázvezeték késedelme  miatt Magyarország reálisabbnak ítéli meg a Gazprommal való  együttműködést a Kék Áramlat meghosszabbításáról - vélekedett kedden  az International Herald Tribune (IHT) című napilap.

A Párizsban megjelenő angol nyelvű újság szerint amíg az Európai Unió a közös energiabiztonság-politika létrehozásán  erőlködik, a szocialista vezetésű magyar kormány inkább az orosz  energiaóriáshoz, a Gazpromhoz csatlakozik, amely Törökországból  Bulgárián és Románián keresztül Magyarország felé kívánja  meghosszabbítani gázvezetékét. A Kék Áramlat balkáni-közép-európai  meghosszabbítása ugyanis teljes mértékben az orosz energiafüggőség  enyhítésére tervezett Nabucco versenytársa lesz.

A magyar álláspont szerint az ország támogathatja az orosz  terveket annak ellenére, hogy tagja a Nabucco-konzorciumnak is.  Gyurcsány Ferenc kormányfő azt hangoztatja, hogy a jelenleg több,  mint nyolcvan százalékban az orosz energiától függő Magyarország  továbbra is keresi az alternatív megoldásokat, de az ellenzék úgy  véli, hogy a  Kék Áramlathoz való csatlakozással Magyarország még  inkább kiszolgáltatottá válik Oroszországgal szemben - hangsúlyozza  a lap.

Az IHT szerint Magyarországnak az orosz tervhez való  csatlakozásából származó azonnali előnye nem világos. Az ellenzék  szerint a kommunista utódpárt vezetőjeként a magyar miniszterelnök a  kelet- és dél-európai befolyását növelni kívánó Gazprom mögött álló  Vlagyimir Putyin orosz elnökkel szorosabbra zárta a köteléket. A  kormányfő viszont azt hangsúlyozza, hogy Magyarország lehet  Közép-Európa nagy gázelosztó központja, amelyre a Kék Áramlat  gázvezetékkel hozzáférhetővé váló orosz gázzal nőnek az esélyek -  emlékeztet a lap.
A magyar kormányfő úgy véli, hogy a Nabucco régi álom, de az  országnak nem álmokra, hanem tervekre van szüksége. A Nabuccóval az  a baj, hogy kiszámíthatatlan, mikor juthat azon keresztül  Magyarország ténylegesen földgázhoz - idézi a lap Gyurcsányt.

(A 2011-re tervezett 6 milliárd dolláros project alapján a  Kaszpi-térségből származó évente legalább 30 milliárd köbméter  fölgázból mind a 27 uniós tagállam részesülne. Jelenleg az Európai  Unió gázellátásnak több, mint negyede, évente 150 milliárd köbméter  földgáz érkezik Oroszországból.)

Kóka János gazdasági miniszter szerint a magyar álláspontban  nincsen semmilyen következetlenség, hiszen az csak a versenyt  segíti, de a két egymással konkuráló projectből a Nabucco kevéssé  kézzelfogható.

A tavalyi orosz-ukrán gázárvita után az Európai Unió megegyezett  a Nabucco háromezer kilométeres gázvezetéke építésének  felgyorsításáról, de a befektetői tárgyalásokkal sok a probléma, és  az is bizonytalan, hogy egyáltalán szállítható lesz-e a földgáz  Iránból - írta az International Herald Tribune.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.