Minden rendőr szolgálatban
Március 15-ére országszerte mintegy ezerkétszáz - kulturális, vallási, illetve politikai jellegű - rendezvényt jelentettek be, és közülük több mint százhúsz a fővárosban lesz. Ez legalább a kétszerese a korábban megszokottnak, ám a rendőrség egyetlen esetben sem látott okot tiltásra - jelentette be tegnap Komáromi Endre, az ORFK főosztályvezetője. A bejelentések csaknem harmada magánszemélyektől és társadalmi szervezetektől érkezett, de számos önkormányzat is szervez megemlékezéseket, míg a politikai demonstrációk száma országosan száz körül várható. Egy az interneten terjesztett felhívás szerint szélsőséges csoportok a kormánypártok valamennyi irodája elé tüntetést szerveznének, ilyen bejelentés azonban sehol nem érkezett.
Igen szigorú ellenőrzések várhatók az állami ünnepségek fővárosi helyszínein - közölte Szabó Ferenc, a Köztársasági Őrezred parancsnoka. A Kossuth tér, a Március 15. tér, a Nemzeti Múzeum és a Művészetek Palotája környékén kettes fokozatú biztonsági zónákat alakítanak ki: a védett területeket bekamerázzák, az ideiglenesen kialakítandó "magaslesekre" távcsővel felszerelt rendőröket állítanak, a résztvevők között pedig civil ruhás nyomozók vegyülnek el, hogy kiszűrjék az esetleges rendbontókat. Igazoltatásra, esetleg csomagátvizsgálásra is lehet számítani, mesterlövészeket viszont Szabó közlése szerint nem vetnek be. Az események idejére légtérzárlatot is elrendeltek, és csak a rendőrség helikopterei lehetnek a levegőben.
A Kossuth tér továbbra is műveleti területnek számít, így a jelenlegi kordonon belüli területre csak az állami protokoll tagjai, illetve újságírók juthatnak be. Így a Kossuth-szobor sem lesz megközelíthető. A mostani állapotokhoz képest annyi változás várható, hogy a mezőgazdasági minisztérium és a Néprajzi Múzeum közötti szakaszon a magas kordont alacsonyabb kerítés váltja fel, így az érdeklődők a téren történteket - az ünnepélyes zászlófelvonást és a koszorúzást - figyelemmel kísérhetik. A megjelenteket itt is "magaslati figyelőpontokról" pásztázzák majd, de Szabó szerint ezt igyekeznek "feltűnésmentesen" tenni.
Hasonlóképpen készülnek a Nemzeti Múzeum környékének biztosítására, ahol ugyancsak megjelenik a kormányfő és több más állami vezető. A Művészetek Palotájánál viszont egyszerűbb dolguk lesz, mert a védett személyek biztonságát zárt épületben kell szavatolni.
A rendőrség nemcsak egyetlen napra készül, hanem igyekszik megelőzni is a bajt: folyamatos kapcsolatban állnak a titkosszolgálatokkal, és indokolt esetben azonnal megteszik a szükséges intézkedéseket (ez lehet házkutatás, de őrizetbe vétel is). A készültséget jellemzi, hogy az országban minden rendőr szolgálatban lesz, és több csapaterős egységet a fővárosba vezényelnek. Egyébként az egyenruhások kokárdát tűznek ki, és azonosító számot is viselnek.
Március 15-én Budapest nagyjából megbénul: a Lánchidat már 14-én este lezárják, másnap pedig a Kossuth tér és a Batthyány-örökmécses közötti területen egész nap, a Múzeum körúton és a környező utcákban reggel nyolctól délután egyig, a Március 15. tér környékén délelőtt tíztől délután háromig nem lehet gépjárművel közlekedni. A Fidesz rendezvénye miatt a Kossuth Lajos utcában és az Erzsébet hídon 14-én estétől lesznek ideiglenes forgalomkorlátozások, míg 15-én délután egy órától a résztvevők távozásáig a hidat és a Kossuth Lajos utcát lezárják. Könnyen megeshet, hogy a nagygyűlés idején a rendőrök a forgalmat már a Blaha Lujza térnél, illetve a BAH-csomópontnál elterelik.