Oxigénpalack nélkül az Everestre
Klein Dávid először 2001 őszén próbálkozott a hegy megmászásával, egy nemzeti expedíció vezetőjeként, de lavinaveszély miatt visszafordult. Legutóbbi, tavalyi kísérlete során 8450 méterig jutott, az erős szél és a mély hó miatt kellett visszafordulnia.
Várkonyi László több korábbi próbálkozást követően 2001-ben a Klein Dávid vezette expedíció tagja volt. 2002-ben 8750 méterig jutott oxigénpalack nélkül, ezzel ő a palack nélküli hegymászás magyar magassági rekordere.
Az Everest megmászásának legfőbb nehézségét az okozza, hogy 8000 méter felett a légkör sűrűsége harmada a tengerszint közelében tapasztaltnak. A palackozott oxigén használata az ebből adódó terhelést jelentős mértékben csökkentheti. A hegy első magyar megmászója, Erőss Zsolt 2002-ben oxigénpalackkal jutott fel a Mount Everest csúcsára. Oxigénpalack nélkül először Reinhold Messner és Peter Habeler érte el a csúcsot 1978-ban.
A Mount Everest megmászását a csapadékos időszak miatt a tavaszi vagy az őszi hegymászószezonban szokás megkísérelni. A hegy csúcsára két "bejáratott" (szakszóval normál) útvonal vezet: az északi (tibeti), a másik, a déli (nepáli). A magyar Ahico Everest Expedíció az északit választotta. Ez az út hosszabb, monotonabb, szélnek jobban kitett terület, mint a déli, de kevesebb technikai nehézséget okoz a hegymászóknak.
Az expedíció tagjai május elején érhetik el az Everes-