Műtétmegvonás Szekszárdon

Vizsgálatot kezdeményezett az Egészségbiztosítási Felügyeletnél a szaktárca a szekszárdi kórház ellen. Az intézmény tulajdonosa hétfőn jelentette be: két hétre felfüggesztik a műtéteket és a költséges beavatkozások elvégzését a bizonytalan finanszírozás miatt.


Hétfőn sajtótájékoztatón jelentette be a Tolna Megyei Önkormányzat közgyűlési elnöke, Puskás Imre, hogy a múlt évig "hiba nélkül" működő szekszárdi kórházban megszorításokra számíthatnak a betegek. A jövőben súlyponti, azaz kiemelt intézményként működő kórházban a következő két hétben csak a sürgősségi és a daganatos betegek terápiáját nem korlátozzák, ám minden egyéb halasztható beavatkozásra várniuk kell a betegeknek. Az intézmény gazdálkodását - állította a Fidesz-KDNP-s megyei elnök - a kiszámíthatatlanság teszi tönkre. Az elnök megemlített egy példát is: arról, hogy egy adott időszakban hány műtétet fizet ki az egészségbiztosító, rendre utólag kap értesítést az intézmény.

Tavaly októberig egyébként föl sem merült, hogy a tulajdonosnak kelljen beavatkoznia a gazdálkodásba. Az idén viszont már 137 millió forintot utalt át a megyei közgyűlés, hogy a dolgozók bérét a kórház ki tudja fizetni. Puskás Imre közölte, mindezt hitelből finanszírozzák, miközben a helyzet egyre bizonytalanabb, mert azt sem tudják, hogy áprilistól milyen feltételek szerint jut közpénzhez a kórház. A közgyűlés elnöke nem tudta megmondani: elfogadja-e az új finanszírozási szerződést, mert mint mondta, az ugyan április elsejétől érvényes, de eddig ő még nem látta ezt a dokumentumot. Hozzátette: nyilván, ha az ajánlott keretből nem működtethető a kórház, akkor az, nem is vállalható.

Muth Lajos főigazgató lapunknak azt mondta: az ortopédia-műtétekre, a drága inplantátumok beültetésére eddig is féléves várólista volt, most még ennél hosszabb időt kell várniuk az ilyen betegeknek. A körülményeket nehezíti, hogy az új ellátó szerkezetben 140-nel zsugorodik az ágyak száma. Ez azt jelenti, hogy a havi 2400 eset helyett csak 2100-ra kapnak finanszírozást, miközben, mint kiemelt intézménynek, más területi kórházaktól is át kell venniük feladatokat. Az előzetes kalkulációk szerint viszont a többlet feladathoz nem kapnak finanszírozást. A rentábilis működéshez legalább havi 100 millió forint hiányzik. Az április elseje után előírt 24 órás működéshez úgy húsz százalékkal több orvost kellene foglalkoztatni, de erre nincs fedezet.

Az Egészségügyi Minisztérium nem érti a szekszárdi bejelentést. Lapunkhoz eljuttatott közleményük szerint indokolatlan az új struktúrával érvelni, hiszen az új finanszírozási rend "csak két hét múlva, április elsejétől lép életbe". Addig minden a régi finanszírozási rend mellett működik. Megjegyzik, hogy - sok más hasonló helyzetű kórházzal szemben - a szekszárdiak hosszú ideje gazdálkodási problémákra hivatkoznak. A kórház lejárt tartozása 2005-ben 45 millió forint, tavaly az első félévben pedig már 82 millió forint volt. Annak tisztázására, hogy a kórház miért nem képes ellátni a betegeket, a tárca felkéri az Egészségbiztosítási Felügyeletet. Mi marad meg kórházából? Tekintse meg infografikánkat!

Kivizsgálják a szekszárdi korházban bejelentett korlátozások hátterét
Kivizsgálják a szekszárdi korházban bejelentett korlátozások hátterét
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.