Közjogi vita az államfő ünnepi erdélyi útja miatt

Az államfő a rendszerváltozás óta először nem tartózkodik Magyarországon egy nemzeti ünnep délelőttjén, ezért nem adhat jelt a hivatalos lobogó felvonására. Most csak ebből az egyszerűnek látszó helyzetből is a legfőbb közjogi méltóságokat megmozgató "diplomáciai jegyzékváltás" kerekedett.

Az államfő nem tartózkodik Magyarországon március 15-én délelőtt, ezért nem adhat jelt a köztársaság zászlajának hivatalos, ünnepélyes felvonására. Mivel a rendszerváltozás óta ilyen nem fordult elő, most derült ki, hogy az állami protokoll felkészületlen a politikailag érzékeny helyzet kezelésére.

Sólyom László és környezete számára fontos annak érzékeltetése, hogy nem történik semmi különös a távolléttel, ezért az ő jogértelmezésük szerint nem is kell gondoskodni a helyettesítésről. Minthogy a köztársasági elnök hivatalának értelmezése szerint pusztán protokolláris eseményről van szó, az ilyen helyzetekben érvényes automatikus helyettesítési rend lép életbe, vagyis a miniszterelnök eggyel előbbre lép a sorban. Az államfő jogértelmezése szerint Gyurcsány Ferenc adhat jelt.

Az okfejtés önmagában egységes és zárt, ha valamit, inkább csak politikai értelmezést igényel. Az utóbbi hónapok eseményei ugyanis úgy alakultak, hogy az államfő az '56-os forradalom ötvenedik évfordulóján rendezett ünnepségek nyilvános záróakkordját is lemondta - biztonsági okokból. Az akkor igazán támadott kormányfő viszont megjelent ezen.

Most, az ezt követő első nemzeti ünnep első ünnepélyes aktusát ismét Sólyom László távollétében rendezik.

Az államfő ma kezdődő négynapos erdélyi útjának programjai éppen március 15-én fejeződnek be, de úgy, hogy a délutáni kitüntetésátadásra, illetve az esti ünnepi műsorra már visszaér az országba. Sólyom László legutóbb egy hónapja tett látogatást Erdélyben.

Az államfő távolléte némi zavart okozott az államapparátusban. Szili Katalin házelnök stábja ugyanis úgy értelmezte a jogszabályt, hogy rájuk hárul a március 15-i jeladás tisztessége. A törvény szerint ugyanis az államfőt akadályoztatása esetén a Házelnök helyettesíti. Csakhogy Sólyom László környezete úgy tartja, az államfő nem lesz akadályoztatva, csak éppen máshol tartózkodik, tehát a protokollhelyettesítés megoldási képletét kell alkalmazni. Így tehát Gyurcsány Ferenc lép előre. A kormányfő kabinetjét az államfői hivatal értesítette, s a miniszterelnöknek a megoldás ellen nincs kifogása. Még az a gondolat is felvetődött, hogy mivel katonáknak kell parancsot adni, Szekeres Imre honvédelmi miniszterhez kerül a jog, ő azonban információink szerint ezt nem így gondolja.

Minthogy Szili Katalin közleményben tudatta, hogy nem kíván vitába bonyolódni, a jogszabályoknak szeretne utat adni, a legvalószínűbb megoldás az államfő jogértelmezésének alkalmazása, vagyis az, hogy Gyurcsány Ferenc jeladására vonják fel az állami lobogót a Kossuth téren.

Ki áll majd a helyén?
Ki áll majd a helyén?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.