Már nyáron megalakulhat a Kosova Köztársaság

Alku nélkül ért véget a bécsi szerb-koszovói albán tárgyalás. A közvetítő az ENSZ BT elé terjeszti a tartomány feltételes függetlenségét jelentő tervezetét, amelyet valószínűleg elfogadnak: a többi bizonytalan.

Martti Ahtisaari, az ENSZ-főtitkár (és a valójában döntéshozó, hat nagyhatalomból álló csoport) megbízottja szombaton egy utolsó tárgyalásra hívta Szerbia és a koszovói albánok vezetőit Bécsbe. A feleket az elnökök és miniszterelnökök, valamint főtárgyalóik képviselték. Mint előre várható volt, Szerbia elutasította a tervet, a koszovói albánok pedig elfogadták.

Ezután Ahtisaari bejelentette: mivel a tartomány elszakadása kérdésében a szerb és az albán álláspont kibékíthetetlenül ellentétes, nincs értelme tovább tárgyalni. A közvetítő a hónap végén az ENSZ Biztonsági Tanácsa elé terjeszti a tervet, amely nemzetközi gyámság alá helyezné Koszovót - de ettől eltekintve a tartomány végleg kiszakadna Szerbiából, és létrejönne a második független albán állam (amely nem egyesülhetne Albániával).

Ahtisaari tizenegy ponton módosította eredeti "papírját", ezek után a szerbek a maguk számára még rosszabbnak tartják a tervezetet. Szerbia szerint eleve elfogadhatatlan, hogy szuverén országuk területét tizenöt százalékkal megcsonkítsák, az albánoknak be kellene érniük egy totális autonómiával Szerbián belül. Az albánok viszont csak Koszovó függetlenségét fogadják el, cserébe a koszovói szerb kisebbség kap totális autonómiát az új államban.

Noha Ahtisaari kompromisszumnak tartja a tervét, lényegében az albán törekvéseket elégíti ki. Amerika és az Európai Unió szerint ez megfelel a realitásoknak, de egy kisebbség ilyen elszakadása külön államba egyszeri és egyedi eset, nem példa más kisebbségek számára.

A szerbek abban bíznak, hogy a BT-ben hosszas alkudozás következik, és orosz-kínai segítséggel legalább papíron elkerülhetik Koszovó végleges elvesztését. Moszkva azonban nem ígérte meg, hogy megvétózza az Ahtisaari-tervre alapuló új BT-határozatot (valószínűleg legfeljebb tartózkodik Kínával együtt). Így a nyár közepére Koszovó hivatalos elszakadása bekövetkezhet, és az EU-gyám felügyeletével megalakulhat az immár albánul elnevezett Kosova Köztársaság. A kétmillió lakos közül nyolcvanezer szerb, ők a kettős állampolgárság mellett teljes autonómiát és nemzetközi védelmet kapnak.

Három kérdésben nagy a bizonytalanság: hogyan hat Szerbiára a súlyos veszteség, költöznek-e újabb szerb csoportok Koszovóból a Vajdaságba, és életképes lesz-e az új Kosova? Belgrádban május végére alakulhat meg az új kormány, amelynek a radikális nacionalistákkal szemben kellene vigaszt és távlatot nyújtani.

Bár logikailag nem kizárt, nem valószínű, hogy a boszniai szerb országrész átcsatlakozna Szerbiához, "kárpótlásként" Koszovóért. Ezt a nagyhatalmak megakadályozzák, és a boszniai szerbek is egyre kevésbé vágynak Szerbiához.

Kostunica szerb kormányfõ, Tadics elnök és Draskovics külügyminiszter Bécsben tartanak sajtótájékoztatót
Kostunica szerb kormányfõ, Tadics elnök és Draskovics külügyminiszter Bécsben tartanak sajtótájékoztatót
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.