Vádat emeltek az MTV 24 ostromlója ellen
Szombaton a Fővárosi Főügyészség ötvenoldalas vádiratot nyújtott be a bíróságra az MTV székházának szeptemberi ostromának 24 résztvevője ellen. Közérdekű üzem működésének megzavarásával, és garázdasággal, illetve lopással vádolják őket. A Népszabadság értesülése szerint az ügyészség több vádlottal szemben – az őszi eseményekkel összefüggésben – hivatalos személy elleni erőszak gyanújával nyomoz.
A BRFK közvetlenül a Szabadság-téri zavargások után állított fel egy nyolcfős nyomozócsoportot az MTV épülete előtt kövekkel dobálódzó, autókat (és részben az épületet is) felgyújtó támadók azonosítására. Az egység mostanáig a nyilvánosságot kerülve dolgozott.
Tóth Gábor ezredes, Budapest főkapitánya bűnügyi helyettesének közlése szerint a nyomozók több mint százórányi, döntően a kereskedelmi televíziók, kisebb részben a rendőrség saját felvételeit kockáról kockára átnéztek, közel félezer lakossági bejelentést értékeltek. Kihallgattak 300 tanút.
Kiderült, hogy a korábbi nyilatkozatokkal, feltételezésekkel ellentétben az azonosított támadók többsége nem a rendőrség és a magánbiztonsági szolgálatok által jól ismert futballhuligán.
A vádlottak közel fele beismerte tettét. Azzal védekeztek, hogy az őszödi beszéd miatti felháborodásukban mentek többedmagukkal a Kossuth-, majd onnan a Szabadság-térre. Vallomásuk szerint egyikük sem volt ittas, amikor köveket, vasrudakat, betondarabokat hajigáltak az MTV épületét védő rendőrökre, és autókat gyújtottak fel.
Többen a róluk készült, azonosításra alkalmas minőségű felvételek ellenére is tagadták, hogy részt vettek a Szabadság-téri megmozdulásokban, s hogy ők lennének a felvételeken randalírozók. Esetükben a rendőrség által kirendelt antropológus szakértők mondták ki, hogy a felvételen látható személyek azonosak-e a gyanúsítottakkal.
A huszonnégy vádlott közül 11 budapesti, 12 vidéki; egy pedig ukrán állampolgár. Öten korábban már voltak büntetve erőszakos, illetve vagyon elleni cselekményekért.
Tóth ezredes közlése szerint minden gyanúsított Szabadság-téri ténykedését külön-külön CD-re másolva adták át az ügyészségnek, s így kerül majd a bíróság elé is.
A törvény értelmében, „aki közérdekű üzem működését berendezésének, vezetékének megrongálásával, vagy más módon jelentős mértékben megzavarja, büntetet követ el, és öt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő”. Ezt a törvényi tényállást eddig jobbára a vasúti jelző és biztosító berendezések kábeleit, akkumulátorait fosztogatókkal szemben alkalmazták.
Tóth Gábor lapunknak elmondta: a BRFK a szombati vádemelés ellenére nem oszlatja fel a Szabadság-téri vandálok azonosítására létrehozott nyomozócsoportot. A rendőrség birtokában lévő felvételeken ugyanis még számos olyan személy látható, aki nyilvánvalóan elkövetett valamilyen bűncselekményt, ám még nem azonosították őket. Ellenük tovább nyomoznak.