Ősellenségek próbálnak békét hozni Irakra

Núri al-Máliki iraki kormányfő a szombaton Bagdadban megrendezett nemzetközi Irak-konferencián felszólította a külföldi országokat, hogy szüntessék be az iraki felkelők támogatását. A tanácskozást mind az irakiak, mind az amerikaiak eredményesnek minősítették.

"Minden országot arra kérünk, hogy ne avatkozzon be Irak ügyeibe, és vessen véget az országban élő, meghatározott felekezethez vagy etnikumhoz tartozó közösségek, illetve egyéb csoportok támogatásának" - jelentette ki Máliki a konferencián, amelyen az Irakkal szomszédos országok, az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagállama, az Arab Liga és Egyiptom képviselői vettek részt.

A kormányfő fölemelte a szavát az iraki felkelők támogatására külföldi országokból érkező pénzügyi és logisztikai segítség, az országba eljuttatott fegyverszállítmányok, valamint az erőszakcselekményekben részt vevő harcosok küldése ellen. Konkrétan azonban egyetlen államot sem nevezett a nevén. Az  amerikai-iráni feszültségre utalva kijelentette: "Irakot nem használhatják fel más államok arra, hogy leszámoljanak egymással a köztük fennálló nézeteltérésekért". Washington azzal vádolja Iránt és Szíriát, hogy iraki milíciákat támogatnak.

Zalmay Khalilzad, az Egyesült Államok iraki nagykövete a zárt ajtók mögött folyó tanácskozáson hasonlóképpen felszólította az Irakkal szomszédos országokat, hogy tegyenek többet az országba irányuló fegyverszállítmányok, a külföldi fegyveresek és a felekezeti alapú propaganda bejutásának megakadályozásáért.

"Irak széthullásából egyetlen, ennél az asztalnál magát képviseltető országnak sem származik előnye, sőt, igencsak megszenvednék a következményeit" - hangoztatta a sajtóhoz eljuttatott beszédében.

A konferenciát előremutatónak és építő jellegűnek minősítette a tanácskozás befejezése után Hosjar Zebari iraki külügyminiszter. Közölte, hogy három munkabizottságot alakítottak a biztonság, a menekültek, valamint az energiával és a kőolajjal kapcsolatos ügyekben való együttműködés céljából. Valamennyi résztvevő egyetértett abban, hogy a tanácskozást miniszteri szinten folytassák. Helyszínként Törökország és Egyiptom egyaránt felajánlkozott, az időpontot később egyeztetik.

Az amerikai nagykövet a konferencia után elmondta, hogy a tanácskozáson közvetlenül is beszélt Abbasz Araghcsi iráni külügyminiszter-helyettessel, s a tárgyalóasztalnál a többi delegáció előtt is véleményt cseréltek. Zalmay Khalilzad részleteket nem említett, csak annyit tett hozzá, hogy ezek az Irakra összpontosító megbeszélések konstruktívak, tárgyszerűek, célirányosak  voltak. Szóba hozta azt a washingtoni vádat is, hogy az iraki síita milíciák fegyvert és támogatást kapnak az iráni határon át.

Abbasz Araghcsi  sajtóértekezletén elmondta, hogy sürgette az amerikai csapatok kivonását, mivel Teherán megítélése szerint jelenlétük csak táplálja az erőszakot. "Külföldi csapatok jelenléte hosszú távon nem segíti elő a biztonság megszilárdítását Irakban" - jelentette ki, hangsúlyozva, hogy rögzíteni kellene a külföldi erők kivonásának konkrét menetrendjét.

Értesülés szerint az iráni külügyminiszter-helyettes követelte az Irakban hónapokkal korábban amerikai erők által őrizetbe vett, iráni álláspont szerint diplomata státusú iráni állampolgárok szabadon bocsátását.

A nemzetközi Irak-konferenciát rendkívüli biztonsági intézkedések mellett rendezték meg az iraki külügyminisztérium épületében, a Bagdad belvárosában kialakított, iraki és amerikai katonák által körülzárt zöld zónán kívül. Az épület közelében aknagránátok csapódtak be a tanácskozás idején, de ez nem befolyásolta az értekezletet.

(MTI)

Az amerikai jelenlét al-Maliki kormányfõ (jobbra) legnagyobb támasza
Az amerikai jelenlét al-Maliki kormányfõ (jobbra) legnagyobb támasza
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.