Radikálisok kerülhetnek kormányra Belfastban

A szélsőségesek nyerték a szerdai észak-írországi választásokat. Sokak szerint csak a radikálisok képesek közös kormányzásra.

A szerdai észak-írországi választások eredményeként az egymással radikálisan szemben álló demokratikus unionisták (DUP) és az ír republikánusok (Sinn Fein) kapták a legtöbb mandátumot. A mérsékeltnek nevezett protestáns és katolikus pártok alaposan leszerepeltek. Nem sikerült áttörniük azon pártoknak sem, amelyek nem a vallási-nemzeti vonal mentén képzelik el az északír politikát. Igaz, a Szövetség (Alliance) párt alapítója, egy Hongkongban született asszony bekerülhet a belfasti tartományi gyűlésbe. Ennek feltétele az, hogy a győztesek megalkudjanak, és közös kormányt hozzanak létre. Ebben a kormányfő (első miniszter) maga Ian Pasley presbiteriánus lelkész, a Demokratikus Unionista Párt vezére lehetne. Vele azonos jogkörrel, de helyettes első miniszter címmel a Sinn Fein pártot (az Ír Köztársasági Hadsereg, az IRA politikai vonalát) Martin McGuinnes képviselné a "partnerségi kormányban."

London és Dublin megfenyegette a győzteseket: március 26-ig állapodjanak meg. Különben a korábbi megállapodások értelmében Észak-Írország kormányzásában jelentős szerepet kapna az Ír Köztársaság. Ez az, amit Paisley lelkész pártja minden áron el akar kerülni. Gerry Adams, a Sinn Fein vezetője jobban hajlik az egyezségre. Ő arra hivatkozhat, hogy az IRA már nemcsak, hogy felhagyott a fegyveres harccal, de a Sinn Fein az észak-írországi rendőri szervekkel való együttműködésre is kötelezettséget vállalt. Ez az, amit Paisleyék nem hisznek el.

A tartomány politikai bizonytalansága kedvezőtlenül hatott Ulster fejlődésére. Észak-Írország kimaradt mind Nagy-Britannia, mind Írország gazdasági fellendüléséből. London azzal fenyeget, ha a protestáns és a köztársasági politikusok nem egyeznek meg, úgy a tartomány jelentős fejlesztési forrásoktól esik el.

A főszereplők

A bonyolult északír választási rendszer miatt a végeredmény még nincs. A DUP a szavazatok valamivel több, mint 30 százalékával 27, a Sinn Fein (Mi magunk) 24 helyet kapott. Négy további párt 27 mandátumon osztozik a Reuters szerint. A legnagyobb vesztesek azon protestáns és katolikus mérsékelt pártok, amelyek az 1999-as nagypénteki megegyezés után négy évig együtt kormányozták Ulstert.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.