Az alelnök alkonya
A tárgyalás és az esküdtszék elmarasztaló ítélete Cheney számára csak a feketeleves utolsó cseppje volt. Az alelnök tavaly februárban fürjvadászat közben sörétes puskával arcon lőtte egyik barátját - majd egy álló napig hallgatott a balesetről, még Bushnak sem telefonált. A tavalyi törvényhozási választások előtt egy rádióinterjúban védelmébe vette a hírhedt "vízdeszkás" kínvallatási módszert. Decemberben kisebbik, nyíltan leszbikus lánya bejelentette, hogy partnerével gyermeket várnak, amitől a gutaütés kerülgette Cheney ultrakonzervatív keresztény támogatóit. Két hete Afganisztánban 23 emberéletet követelő merényletet követtek el a Bagram légitámaszpont kapujánál, amikor Cheney is a repülőtéren tartózkodott.
Mindehhez a kormányzaton belüli vereségek járultak. Condoleezza Rice vezetésével a külpolitika eltávolodott a Cheney által favorizált neokonzervatív iránytól. Donald Rumsfeld védelmi miniszter leváltásával az alelnök elveszítette bizalmas szövetségét. Bush kabinetfőnöke, Josh Bolten politikai visszavonulót fújt: a lehallgatási ügyekben enged a törvényhozásnak. A Fehér Házban a pragmatisták kerültek fölénybe.
Ezzel kapcsolatban ismét felmerült az alelnök idő előtti távozásának lehetősége. A legutóbbi hat amerikai elnökből három kirúgta, vagy legalábbis megpróbálta kirúgni alelnökét. Richard Nixon megszabadult Spiro Agnew-tól, és Gerald Fordot ültette a helyére. Ford viszont saját alelnöke, Nelson Rockefeller helyett Bob Dole oldalán indult harcba 1974-ben. George H. W. Bush a kevésre tartott Dan Quayle-t próbálta taccsra tenni. Ha Bush most megválna Cheneytől, az felfordítaná a 2008-as elnökválasztási esélyeket, hiszen az új alelnök nyilván indulna. Viszont személyét a törvényhozásnak kell megszavaznia, a demokraták pedig aligha támogatnának olyan jelöltet, akitől aztán tartaniuk kellene. Így nincs nagy esély arra, hogy megvalósuljon a régóta terjedő washingtoni pletyka, és Rice az alelnöki posztról szálljon harcba az elnökségért Hillary Clintonnal.