Kórházak: a Fidesz a bíróságokhoz fordul

A Fidesz az Alkotmánybírósághoz és a Fővárosi Bírósághoz fordul az egészségügyi reform csütörtökön bejelentett lépései miatt - mondta Mikola István a párt pénteki budapesti válságtanácsozását követően.

"A közigazgatási határozatot megtámadjuk. (...) Eljárásokat fogunk kezdeményezni a Fővárosi Bíróságnál.(...) újabb beadványokat  fogunk tenni (az Alkotmánybírósághoz). (...) Nem lehetséges közigazgatási határozattal önkormányzati jogosítványokat elvonni" - fogalmazott a parlament egészségügyi bizottságának alelnöke a Fidesz egészségpolitikusainak, önkormányzati vezetőinek részvételével megtartott pénteki válságtanácskozása után, amelyet azt követően hívtak össze, hogy az egészségügyi miniszter kihirdette a kórházlistát.

Mikola István hozzátette: kérik az Alkotmánybíróságot, hogy  mielőbb határozzon majd beadványukról, hiszen a bejelentett intézkedések a betegek ellátását veszélyeztetik, és ez komoly alkotmányossági problémákat is felvet.

A politikus szerint Molnár Lajos miniszter csütörtöki  bejelentése a kórházak megszűnéséről, az ágyszámleépítésekről úgy hangzik, mintha "józan kompromisszumnak az eredményeként jött volna létre, mindössze három kórház fog megszűnni, és összesen 13-14  kórházban csak krónikus ellátás lesz. Ezzel szemben mi azt mondjuk, hogy 60-70 kórház bezárásáról döntöttek".

A politikus szerint az egészségügyi miniszter bejelentése "álságos", hiszen "drasztikus változás történt".
Úgy vélte, a három bezárásra ítélt kórház - a budapesti  Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ, a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet, valamint az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet - megszűnése nagy veszteség, s nem lehet tudni, hol fogják ellátni az e kórházakban kezelt betegeket. Hozzátette:  attól tartanak, hogy a svábhegyi gyermekkórház bezárása mögött  telekspekuláció van. "Úgy látjuk, hogy a kórházi struktúra átalakítása minden szakmai szempontot nélkülözve a lovasberényi mutyiknak a következtében  alakult ki" - fogalmazott Mikola István.

A politikus kijelentette: a kórházak kemény tárgyalásokat fognak folytatni az OEP-el, s nem írják alá automatikusan a számukra megküldött szerződéseket.

"Megállapodtunk abban, hogy nem fogjuk szolgai módon aláírni  azokat a szerződéseket, amelyeket az egészségbiztosítási pénztár a kormányzat által szorítva, mintegy diktatórikusan megküld majd az intézmények fenntartói és az intézményvezetők számára" - fogalmazott  Mikola István.

MSZP: a Fidesz napi pártpolitikai céljai alapján közelít a témához

"A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség nem válság, hanem álságtanácskozást tartott, amellyel a kormányt és a Magyar Szocialista Pártot akarja eltalálni, de valójában a magyar polgárok és betegek érdekeit sérti. Nem szakmai, hanem napi pártpolitikai céljai alapján közelít a témához, és meg akar akasztani egy  reformfolyamatot, amit az ő kormányzásuk idején nem mertek elindítani" - reagált Nyakó István, az MSZP szóvivője a Fidesz sajtótájékoztatójára.

A politikus értékelése szerint az ellenzéki párt "diktátumot" akar polgármestereire kényszeríteni, akiknek nem pártjuk - azaz a  Fidesz - hanem az őket megválasztó emberek és a betegek érdekeit kell képviselniük.
A szóvivő hozzáfűzte, hogy a széttagolt intézményeknél gyorsabb és hatékonyabb gyógyellátást, gyógyulást nyújtanak a speciális szakmai tudással rendelkező egészségügyi központok.

Nyakó István szerint, "mivel nem jött be a népszavazási kérdés", a Fidesz ilyen "álságtanácskozásokkal" próbálja ellehetetleníteni a kormányt. Hozzátette: egy kormány munkájáról nem a bíróságok, hanem négyévente a választók mondanak értékítéletet.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.