Huzakodik az EU-elnökség a megújítható energiaforrások arányán
Magyarország és mások kérésére az unió azt is jelezte, hogy a 27 tagország között a cél elérésében az egyenlő teherviselés jegyében különbséget tesz. Mások mellett Magyarország például minden bizonnyal lehetőséget kap arra, hogy ne 1990-hez, hanem egy korábbi időszakhoz viszonyítsák teljesítményét, amikor nagyobb szennyezési mutatókkal rendelkezett.
A csúcstalálkozó második napjának kezdete előtt nyilatkozva a soros német elnökség nevében a "házigazda" Angela Merkel kancellár úgy vélte, az ülés áttörést hoz a nemzetközi klímavédelmi törekvésekben. Megismételte, hogy az EU szerinte csak akkor tud jó példával elöl járni más nagy kibocsátóknál, ha világosan elkötelezi magát az éghajlatváltozás elleni harcban.
Az EU lényegében már korábban eldöntötte, hogy az 1990-es szinthez képest 2020-ra 20 százalékkal csökkenti a levegőt károsító anyagok kibocsátását, de ennél nagyobb, akár 30 százalékos mérséklést is vállal, ha az Egyesült Államok, Kína és más nemzetközi szereplők is csatlakoznak. Az utolsó nyitott kérdés a megújítható energiaforrások aránya maradt, pontosabban az, hogy a megcélzott arány kötelező legyen-e a tagállamok számára. Az ülés előtt nyilvánosságra került elnökségi szövegtervezet szerint a jogi jellegű kötelezettségvállalás bekerülne, de azzal a megjegyzéssel, hogy a tagországokra jutó terheknek szintén arányosnak kell lenniük, illetve az unión belüli céleloszlásnak igazságosnak.
E minden bizonnyal azt jelenti, hogy ha megállapodnak is a kötelező jellegről, Magyarország például nem lesz köteles erőn felüli erőfeszítéseket tenni a 20 százalékos arány elérésére - erről Gyurcsány Ferenc miniszterelnök előző nap egyébként is azt mondta, hogy "fizikailag" sem igazán lehetséges. Uniós szinten azonban minden bizonnyal tartható a 20 százalékos cél, jóllehet jelenleg a megújítható források részesedése átlagosan még csak mintegy 7 százalék.
Arról már a korábbi miniszteri egyeztetéseken döntés született, hogy a zöldenergia-arányon belül kötelezően 10 százalék lesz a bioüzemanyagok aránya a szállításban. Ennek teljesítése Magyarország számára nem okoz gondot.
(MTI)