Tavaly 4 százalékkal nőtt a GDP

A negyedéves számítások alapján Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 2006-ban 3,9 százalékkal, a naptári hatás kiszűrésével 4 százalékkal nőtt - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken.

A most közölt adatok megegyeznek az előzetesen publikált számokkal.

A negyedik negyedévben - az előző év azonos időszakához viszonyítva - 3,2 százalékos, a naptári hatás kiszűrésével 3,4 százalékos volt a növekedés.

A szezonálisan és naptári hatásokkal kiigazított adatok szerint a IV. negyedévben az előző negyedévhez képest a gazdasági növekedés 0,7 százalék, a korábbi negyedévekhez képest csökkenő ütemű volt.

A GDP 2005 IV. negyedévében 4,8 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva; az év egészében a gazdasági növekedés 4,2 százalék volt. A naptári hatást figyelembe véve 4,4 százalék volt 2005-ben a GDP-növekedés.

A növekedés húzóerejét tavaly az év egészében a feldolgozóipar, összességében 9,5 százalékos teljesítménynövekedése jelentette, amely meghatározó mértékben járult hozzá az előző éveket lényegesen meghaladó 18 százalékos exportnövekedéshez. A háztartások fogyasztása 1,5 százalékkal emelkedett.

Az előzetes adatok alapján a magyar gazdaság teljesítményének változása a IV. negyedévben az Európai Unió tagországainak átlagos növekedésével egyező mértékű volt.

Tavaly a bruttó hazai termék értéke folyó áron 23.562 milliárd forint, egy főre vetítve 2 millió 340 ezer forint volt. A negyedik negyedéves GDP 6.568 milliárd forintot tett ki.

Egy évvel korábban, 2005-ben a GDP értéke folyó áron 22.026 milliárd forintot, a negyedik negyedévben 6.126 milliárd forintot tett ki.

Az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 2006 egészében a nemzetgazdasági átlagnál erőteljesebben, 5,1 százalékkal nőtt. Ezt elsősorban az ipar hozzáadott értékének az előző éveknél is dinamikusabb, 8,6 százalékos, ezen belül a feldolgozóiparnak a többi ágazatot messze meghaladó 9,5 százalékos növekedése alapozta meg.

A mezőgazdaság teljesítménye 6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, az éven belül azonban a bázisidőszaktól való elmaradása csökkent.

Az építőipar hozzáadott értéke az út- és autópálya-építések, valamint a lakásépítések csökkenése miatt 3,1 százalékkal mérséklődött 2005-höz képest.

A szolgáltatások bruttó hozzáadott értékének növekedése 2006-ban 3,3 százalékot ért el, azaz kisebb volt, mint a gazdaság egészének növekedése. Az év folyamán a lakossági fogyasztás mérséklődésével összhangban csökkenő növekedési ütemet regisztráltak a kereskedelem, szálláshely-szolgáltatás és vendéglátás területén. A szolgáltatások körében az átlagnál erőteljesebben, 5,8 százalékkal nőtt a pénzügyi tevékenység, ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatások hozzáadott értéke.

Az év egészében az átlagnál kisebb növekedést (3,3 százalék) mutatott a szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ág, de a

III. és IV. negyedévben teljesítménye az átlagnál gyorsabban nőtt , ami elsősorban a vízi és a légi szállítás, valamint a szállítás kiegészítő tevékenységei teljesítményének bővüléséből adódott.

A GDP felhasználását tekintve, a háztartások fogyasztási kiadása negyedévenként csökkenő ütemben, az év egészében 1,5 százalékkal nőtt. A IV. negyedévi növekedés 0,1 százalékos volt,  követve a reálbérek csökkenő növekedési ütemét. Ez az adat alacsonyabb, mint az ország területén történő fogyasztás bővülése (0,8 százalék). A bruttó hazai termék számításakor ugyanis a rezidens háztartások fogyasztási kiadásait veszik figyelembe és a külföldiek magyarországi fogyasztása dinamikusabban emelkedett, mint a magyarok külföldön történő fogyasztása.

Az államháztartás által finanszírozott közösségi fogyasztás az év egészében elmaradt a 2005. évitől, 2006-ban 5,5 százalékkal csökkent. A végső fogyasztás - az évközben mérséklődő növekedés, illetve a IV. negyedévi csökkenés mellett - 0,4 százalékkal nőtt.

Hosszú évek óta először a beruházások nem játszottak húzóerőt a gazdasági növekedésben, azaz bővülésük elmarad a gazdaság növekedésétől. A bruttó állóeszköz-felhalmozás - az előző két negyedévben megfigyelt tendencia folytatásaként - a IV. negyedévben 4,6 százalékkal esett vissza, így az év egészében 1,8 százalékkal csökkent. Az előző évek magas beruházás növekedése után csökkentek a feldolgozóipari, az ingatlanberuházások, valamint az egyéb árutermelő ágazatok beruházásai.

Összességében a bruttó hazai termék belföldi felhasználása 0,3 százalékkal csökkent a IV.  negyedévben, az év egészében pedig 0,5 százalékkal nőtt.

Az előző negyedévhez képest mért szezonálisan kiigazított adatok szerint 2006 IV. negyedévében az árutermelő ágazatok közül a mezőgazdaság 3,4 százalékos, a szolgáltatásoknál az egyéb közösségi, személyi szolgáltatások 1,3 százalékos növekedése volt a legjelentősebb. A háztartások fogyasztási kiadása stagnált. A kormányzattól származó természetbeni juttatások 0,2 százalékkal nőttek, így a háztartások végső fogyasztása nem változott. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 1,7 százalékkal nőtt. Az export 5,1 százalékkal, az import pedig 1,4 százalékkal emelkedett.(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.