Egy hónapon belül elkezdhetik építeni a lokátort a Tubesen
"A kormánydöntést követően a Honvédelmi Minisztérium az építési engedély iránti kérelmét az illetékes szakhatóságnak beadja" - mondta a híradóban Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője.
A hírműsorban elhangzott: szakértők szerint a hatóság akár négy héten belül megadhatja az engedélyt a tubesi építkezéshez. Az infrastruktúra kiépítése körülbelül egy fél évet vesz igénybe, utána következik a radar-telepítés, és a tervek szerint 2008 év végére rendszerbe állhat a tubesi lokátor.
Tasnádi Péter polgármester csütörtökön este összehívta a pécsi közgyűlés rendkívüli ülését hétfőre, a téma a Tubesre tervezett lokátor lesz. A polgármester döntését azt követően hozta meg, hogy csütörtökön tárgyalt a civilek képviselőivel, akik arra kérték, támogassa lokátorellenes törekvéseiket.
A rendkívüli közgyűlés összehívását a Fidesz-KDNP-Összefogás Pécsért Egyesület (ÖPE) kezdeményezte a Tubesre tervezett radarral kapcsolatban. A jobboldali koalíció azt javasolja a közgyűlésnek, hogy módosítsa az építési szabályzatot és a szabályozási tervet, a módosítás idejére pedig rendeljen el építési tilalmat a területre, amire a honvédség a beruházás érdekében igényt tartana.
Lázár János: meg kell épülnie a NATO-radarnak
Magyarország biztonságpolitikai helyzete megköveteli, hogy a Tubresre tervezett lokátorállomás megépüljön - jelentette ki Lázár János, az Országgyűlés Honvédelmi és Rendészeti Bizottságának fideszes elnöke a Tárcatükör a Közgázon című rendezvényen csütörtök este.
Emlékeztetett a hétvégi népszavazásra, ahol ugyan a résztvevők többsége elutasította a lokátor megépítését, azonban nem mentek el annyian szavazni, hogy a voksolás eredménye kötelező érvényű legyen.
Lázár János szerint a Tubes ügye fontos kérdés, "ahol van egy helyi érdek", azonban meggyőződése, hogy "az ország biztonságpolitikai helyzete megköveteli, hogy ez a lokátorállomás megvalósuljon".
Tubes ügyében helyi szinten kompromisszumokat kell kötni, azonban a NATO-szövetségesek felé való szavahihetőség okán, és a biztonságpolitikai szempontok miatt szükség van a déli határterületen megvalósuló lokátorra - jelentette ki.
Szekeres Imre honvédelmi miniszter közölte, szakértői csapatot hoz létre, amelyben az önkormányzatok és a civil szervezetek, valamint a pártok vezetőit is meghívja, hogy együtt kísérjék figyelemmel a beruházás sorsát.
Lázár János szerint korábban a Zengőre tervezett, majd elutasított tervezett lokátor kapcsán "belecsúsztak" egy kellemetlen történetbe. A NATO-radar ügyében a szövetségesek felé is tettek egy ígéretet, és véleménye szerint katonai határozottsággal kellett volna eldönteni az ügyet.
Mint mondta, egyszer már köttetett egy kompromisszum a lokátor ügyében, a Zengőre tervezett helyszín kapcsán.
Hozzátette: az ügyet helyi szinten kell kezelni, kompromisszumot kell kötni, a helyieknek el kell fogadni, hogy az ország biztonsága szempontjából szükség van a lokátorra.
Lázár János szerint "a biztonságpolitika oltárán sem lehet a pécsi érdekeket lesöpörni", ezért tárgyalóasztalhoz kell ülni, meg kell egyezni.
Hozzátette: "már nem lehet visszatáncolni ebből a lokátorból", csak újabb presztízsveszteséggel.
Szekeres Imre bejelentette, hogy szakértőket kért fel a katonai stratégia kialakítására, amely része lesz a nemzeti biztonsági stratégiának. A katonai stratégia egy év alatt készül majd el.
Az egyetemisták előtt folytatott vita hangsúlyos eleme volt, hogy milyen feladatokra kell képesnek lennie a Magyar Honvédségnek. Lázár János hangsúlyozta, hogy a nemzetközi szerepvállalásokon túl a nemzeti haderőfejlesztés is fontos, a honvédségnek meg kell tudnia védeni az országot.
A hallgatóság által feltett kérdések között szerepelt egyebek között az is, hogy a Magyar Honvédség meg tudja-e védeni Budapestet "Fico és Slota csapataitól". Szekeres Imre közölte, "nem kell félni", a Szlovák Köztársaság nem fogja megtámadni Magyarországot. Kijelentette: nincs katonai fenyegetés a szomszédos országok részéről, más jellegű kihívásokra kell választ találni, például a terrorizmusra, vagy egy máshol kirobbanó konfliktussal kapcsolatos migrációs hullámra.
(MTI)