Veszélyben a magyar sasállomány: sorozatos mérgezések
Legutóbb március 5-én jelentették a Magyar Madártani Egyesület munkatársai, hogy a Nagykunságban két elpusztult rétisast találtak, a két madár természetvédelmi eszmei értéke 2 millió forint.
Ezzel egy év alatt már 21 fokozottan védett sas megmérgezéséről szereztek tudomást a természetvédelmi szakemberek, vagyis egy év alatt több sas pusztult el, mint 1998-tól 2005-ig bezárólag.
A legutóbbi eset laborvizsgálatai még zajlanak, de az már világos, hogy a sasok mérgezett fácánokból ettek, így közvetve ismét illegálisan kihelyezett növényvédő szer okozta a ritka madarak pusztulását. Az MME és a Hortobágyi Nemzeti Park munkatársai továbbra is vizsgálják a területet, de szerencsére újabb áldozatokat (még) nem találtak.
A korábbi esetekhez hasonlóan most is nyomozás indult, és ha bebizonyosodik, hogy szándékos bűncselekmény történt, az elkövetők akár 3 évig terjedő börtönbüntetésre és több millió forint pénzbírságra is számíthatnak - adta hírül az MME.
Rétisasból 150, míg parlagi sasból mindössze 81 pár költ Magyarországon, azonban ez utóbbi fajból így is Magyarországon található az Európai Unió állományának kétharmada.
A sasfajok magyarországi védelmét 1980 óta a Magyar Madártani Egyesület koordinálja, együttműködve a nemzeti parkok szakembereivel és számos önkéntessel.
(MTI)