Támogatottsági számháború az SZDSZ-ben
Az ajánlásokból azonban nem lehet következtetni az elnökválasztás eredményére, mivel a pártelnököt a küldöttek választják, nem a pártszervezetek.
Az ajánlásokkal kapcsolatos különféle gyanúkról, kiszivárogtatásokról megkérdezett liberális politikusok úgy vélekedtek: mindez része a kampánynak. Horn Gábor kampányfőnök is annyival intézte el a dolgot: “Ez egy választási játék, ha nem is túl eredeti.”
Az SZDSZ-ben eddig nem volt szokás, hogy a jelölési folyamattal kapcsolatos belső információkat nyilvánosságra hozzák, felülírva ezzel a kialakult normákat – fogalmaz közleményében Fodor Gábor a párt elnökjelöltjének kampányfőnöke, Gulyás József szabad demokrata országgyűlési képviselő.Gulyás arra reagált, hogy az SZDSZ honlapján tegnap adatok jelentek meg a két jelölt támogatottságáról.
Gulyás szerint egyértelmű, hogy a Kóka János előnyét mutató adatok válaszul jelentek meg arra a hírre, hogy az SZDSZ II. kerületi csoportja Fodor Gábort jelöli elnöknek, annak ellenére, hogy a csoportnak Kóka is tagja, igaz, alig egy éve. (A Népszabadság cikke a témáról)
A közlemény rámutat: a kerület döntése után többen úgy gondolták, hogy az a jó válasz erre a meglepő fordulatra, ha nyilvánosságra hozzák a jelöltekre eddig leadott jelölések számát.
Ez viszont ellenkezik az eddigi normákkal, mivel korábban sohasem volt jelölési verseny az SZDSZ-en belül.
Gulyás szerint egyelőre a megyék és a főváros is megosztott a jelölteket illetően, ugyanakkor a március 31-ei választáson a küldöttek szabadon, saját értékválasztásuk szerint döntenek majd. Éppen ezért a nyilvánosságra hozott jelöléseknek semmiféle jelentőségük nincs.
A közlemény leszögezi, hogy a küldöttek visszajelzései alapján Fodor Gábornak van oka a bizakodásra. Gulyás József végül hozzáteszi: továbbra is kitart amellett, hogy Fodor Gábor és stábja tisztességes kampányra törekszik.
Az elnökjelölési procedúra tisztaságát eddig egyetlen eset árnyékolta be: a Népszabadság elsőként számolt be arról, hogy Mali Zoltán, Drávapiski polgármestere négy hónap alatt 700 tagot toborzott az SZDSZ-nek Dél-Baranyában - ezáltal megnövelve az elnököt választó küldöttek körében az ormánságiak arányát -, majd miután kiderült, hogy korábban pénzbírságra ítélték lopásért és kiskorú veszélyeztetéséért, kilépett a pártból. Az eset szóba került a párt országos tanácsának ülésén is.