A hét műtárgya (4)
Ezt a posztmodern kompozíciót tanulmányozhatta a héten a közönség az 1-es villamos Flórián téri megállójában, a peron közepén. Az időszaki, szabadtéri tárlatot a BKV-nak köszönhetjük, bár ebben van néhány százalék bizonytalanság, lehet, hogy a peronnak ez a két négyzetmétere nem is a BKV-hoz tartozik, hanem mondjuk az Állami Újraoltó Intézethez vagy a Nemzeti Parafa Egyesüléshez, megszokhattuk, hogy nem minden az, aminek látszik, a múltkor például találtunk egy omladozó aluljárót: fél napig nyomozta három közműcég, hogy melyiküknek kellene rendberaknia. Szóval akkor mondjuk azt, hogy a tárlatot annak köszönjük, aki lehetővé tette.
Nos tehát itt ez a műtárgy, amely a Blokád címet kapta alkotójától. Erről az embernek óhatatlanul mindenféle híres blokádok jutnak az eszébe, főleg a leningrádi, meg a taxis, a művész azonban közölte: egyáltalán nem állt szándékában történelmi témához nyúlni. Célja a figyelemfelkeltés, sőt a sokkolás volt: nemrég hosszabb időt töltött egy általa tapintatból meg nem nevezett Távol-Kelet-Európai nagyvárosban, ahol szomorú és megrökönyödött tanúja lehetett a semmihez sem hasonlítható hanyagságnak, nemtörődömségnek, szervezetlenségnek és igénytelenségnek, és az jutott az eszébe, megmutatja Budapest közönségének, milyen borzasztó volna, ha a dolgok itt is úgy működnének, mint abban a bizonyos távoli városban.
Szerény ítéletünk az, hogy a művész elérte célját: sikerült elborzasztania a publikumot. A kiállítás megnyitóján volt szerencsém megfigyelhetni, hogy a kompozíció mennyire megrázza az előtte elhaladókat; a látottakat nagyjából úgy tudnám összefoglalni, hogy ennyi döbbent arcot egy helyen és egy időben utoljára akkor láttam Budapesten, amikor bejelentették: I. Ferenc József Isten kedvező kegyelméből ausztriai császár; Magyarország apostoli királya, Csehország, Lombardia és Velence, Dalmát-, Horvátország és Szlavónia, Lodomer és Illíria és Jeruzsálem stb. királya; Ausztria főhercege, Toscana és Krakkó nagyhercege, Lotaringia, Salzburg, Stájerország, Karintia, Kraina és Bukovina hercege, Erdély nagyfejedelme, Morvaország őrgrófja; Felső- és Alsó-Szilézia, Modena, Parma, Piacenza és Guastalla, Oswiecim és Zator, Teschen, Friaul, Raguza és Zára hercege; Habsburg, Tirol, Kyburg, Görz és Gradiska hercegesített grófja, Trient és Brixen fejedelme, Felső- és Alsó-Lausitz, valamint Isztria őrgrófja, Hohenembs, Feldkirch, Bregenz, Sonnenberg stb. grófja; Trieszt, Cattaro és a szláv őrgrófság ura, a Szerb Vajdaság nagyvajdája stb. halott.