Fidesz: az elavult gyógyszerek ára csökken

Mikola István, a Fidesz szakpolitikusa örömét fejezte ki, hogy csökkennek a gyógyszerárak, szerinte azonban aggodalomra ad okot, hogy olyan készítményekről van szó, amelyek 20-30 éves, elavult "tömeggyógyszerek", míg a nagyhatású, korszerű készítmények egy része drágább lett és így a lakosság számára nehezen elérhető.

Az Orbán-kormány egészségügyi minisztere szerint átrendeződik a gyógyszerpiac, aminek a lényege, hogy a nem igazán korszerű készítmények ára csökken, a drága és nagyhatású gyógyszerek pedig a fizetőképes kereslet és a magánbiztosítók oldalára tolódnak át.

A politikus véleménye szerint az átrendeződés másik hátránya, hogy rosszul járnak azok a magyarországi gyártók, amelyek generikus készítményeket állítanak elő, hiszen piaci pozíciójuk megnehezedik, ugyanakkor - mint fogalmazott - a "kormányhoz közel álló érdekeltségek" jelennek meg a gyógyszerpiacon. A változásokkal ezeknek a multinacionális gyártóknak "csinálnak terepet" - tette hozzá.

Az új kórházi struktúrával kapcsolatban Mikola István azt mondta, hogy a kapacitások kihirdetése ismét csak törvényi szinten történhet meg.  (Az Országgyűlés 2006. december 18-án fogadta el az egészségügyi ellátórendszer átalakításáról szóló törvényt, amely miatt az ellenzéki pártok az Alkotmánybírósághoz fordultak. A jogszabály javaslatot tesz arra, hogy az egyes intézményeknél és a régióknál a felosztható aktív és krónikus ágyak száma mennyi legyen). Az intézmény- és ellátás-átalakítás "soha nem látott" paradigmaváltást eredményez; óriási léptékű létszámleépítés és forráskivonás lesz az ágazatban.

Egy kormányrendelet-tervezetre utalva közölte: az év második felében 41,5 százalékkal csökken az aktív kórházi ágyon ellátott betegek száma, ami 17 milliárd forint forráskivonást eredményez az ágazatból.

Mikola István emlékeztetett a konvergenciaprogram azon részére is, amely szerint 2006-2009 között 250 milliárd forintot kell kivonni az egészségügyből, ami a GDP 0,9 százaléka. Ez azt jelenti, hogy a három év alatt gyógyszerpiacról 100 milliárd forintot, a gyógyító-megelőző területről pedig évente 50 milliárd forintot kell kivonni. "Ez padlóra küldi az ágazatot" - tette hozzá a fideszes politikus.Mikola István elmondta: nem tartja elképzelhetetlennek, hogy a Fidesz ismét az Alkotmánybírósághoz fordul, ha kihirdetik az új kórházi struktúráról szóló törvényt. Szerinte perek tömege indul majd meg, amelyeket önkormányzati vezetők, orvosok, betegszervezetek kezdeményeznek az intézményi struktúra miatt. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.