Finszter Géza: Javítottam már dolgozatot intercityn
"Én is javítottam már dolgozatot intercityn" - ismeri el Finszter Géza kriminológus, az állam- és jogtudomány kandidátusa, aki azt azonban vitatja, hogy maga és tudományos fokozattal rendelkező kollégái kizárólag a pénz után futnának. Szerinte egyetlen egyetemi állásból nem lehet igazán jól megélni, még egy tanszékvezetői fizetésből sem. Így a mellékes sokak számára egzisztenciális kényszer is lehet. Egyébként a fizetéseket jellemzi, hogy Finszter jelenleg a Rendőrtiszti Főiskolán szerződéssel, illetve - egyetemi docensként - negyedállásban az ELTE-n tanít, és ezért összesen nem kap nettó százezer forintot sem.
A kriminológus szerint valóban az lenne az ideális, ha - mint egykoron a magántanárok - a jó nevű, felkészült oktatók egyetlen tanszéken annyit keresnének, hogy ne legyen szükség a mellékesre. Akkor sokkal több idő jutna kutatásra, jegyzetírásra, a tudományos fórumokon való részvételre, a gyakorlat figyelemmel kísérésére - és persze a hallgatókra.
Finszter ugyanakkor méltányolhatónak tartja a jogalkotó azon szándékát, amely szerint a tudományos fokozattal rendelkező oktatókat csak egyetlen intézménynél vehessék figyelembe az akkreditáció során. Ez nyilván javítja az oktatás színvonalát, és az egyetem szakmai presztízsét. Ám kérdéses, hogy ilyen feltételek mellett működhet-e hetven felsőoktatási intézmény? A kriminológus úgy véli, nem. Finszter nem tartja kizártnak, hogy az akkreditáció feltételeinek szigorításával közvetett módon egyes intézmények bezárását kívánják elérni.