Befejeződtek a kisebbségi önkormányzati választások

Az elektorok több mint nyolcvan százaléka leadta szavazatát a területi és országos kisebbségi önkormányzati választáson vasárnap, az este nyolc órai részadatok alapján.

Az ország több mint 1.400 településén alig több, mint 10 ezer elektor vehetett részt a választáson, akik még az októberi helyi választásokat követően lettek települési kisebbségi képviselők. A mostani választásra a jogalkotó nem írt elő kampánycsendet.

A választáson mind a tizenhárom magyarországi kisebbség választhatott országos és területi kisebbségi önkormányzatot.

Az Országos Választási Iroda honlapján vasárnap este, várhatólag 20 óra után még csak a részvételi adatok lesznek láthatók, kisebbségenkénti bontásban.

A voksokat hétfőn megyénként, illetve a fővárosban a területi választási bizottságok nyilvános ülésein számolják majd össze. Az előzetes tájékoztató adatok hétfőn lesznek megismerhetőek, az Országos Választási Bizottság pedig szerdán állapítja meg az eredményeket.

Az új törvény értelmében területi önkormányzatot az a kisebbség alakíthat, amelyik az adott megyében legalább 10 településen rendelkezik helyi önkormányzattal. Az országos önkormányzat létrehozásának feltétele, hogy az adott kisebbség az ország egész területén legalább négy helyi önkormányzattal rendelkezzen.

Jelenleg a bolgár, cigány, görög, horvát, lengyel, német, örmény, román, ruszin, szerb, szlovák, szlovén, ukrán magyarországi kisebbségnek van országos önkormányzata.

Bántalmazták az OCÖ egyik elnökhelyettesét
Bántalmazta az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnökhelyettesét egy szombati kampányrendezvényt követően Vajda László, aki a Lungo Drom országos listáján a 4., míg a területi választás Zala megyei listájának első helyén indul a vasárnapi voksoláson; Kövesi Vilmos az MTI-nek elmondta: támadója ellen megtette a büntetőfeljelentést, a választási irodánál pedig panaszt nyújtott be.

Kövesi Vilmos - aki négy évig volt az OCÖ elnökhelyettese, de a március 4-re kitűzött országos és területi kisebbségi önkormányzatok választáson egyik listán sem indult - az MTI-nek úgy fogalmazott: erőszakkal, ökölcsapásokkal nem lehet politizálni, a romák érdekeit országosan így nem lehet képviselni.   

Az elnökhelyettes, aki október elsején Zalalövőn, a Fiatal Romák Országos Szövetsége (FIROSZ) színeiben szerzett kisebbségi önkormányzati képviselői mandátumot, az MTI-nek elmondta: a még szombat délutáni incidens azért történt, mert szervezetük Teleki László listáját és programját támogatja, ezért riválisa, hogy "érvényt szerezzen" a Lungo Dromnak, két ízben is ököllel arcon csapta.

Kövesi Vilmos a zalalövői városi rendőrkapitányságon feljelentette Vajda Lászlót testi sértésért, a megyei választási irodánál pedig panasszal élt a Lungo Drom listavezetőjével szemben.

Takács Csaba százados, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense az MTI-nek megerősítette, hogy megérkezett a feljelentés a zalalövői rendőrörsre.

Az MTI Vajda Lászlót nem tudta elérni.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.