Cenzúrázták a BBC-t
Lord Goldsmith, aki nem elsősorban fővádlói, hanem főleg kormányzati jogi főtanácsadói tisztséget lát el, az utolsó pillanatban harcolta ki a legmagasabb angol-walesi bírói fórumnál, a Királyi Igazságügyi Ítélőtáblánál a műsort letiltó végzést.
A dokumentumfilmet péntek éjjel sugározta volna a BBC One, a brit közszolgálati tévé egyes csatornája, a program helyett azonban csak egy közleményt olvastak fel, amely tényszerűen ismertette a bírói tiltást, ugyanakkor azt is leszögezte, hogy a BBC szerint a műsor levetítése közérdeket szolgált volna.
Lord Goldsmith hivatala a Scotland Yarddal közösen kiadott nyilatkozatban azonban azt közölte, hogy a film tartalma károsan befolyásolta volna a folyamatban lévő vizsgálatot. A közlemény hangsúlyozta, hogy a tiltó végzést nem a kormány, hanem a rendőrség kérésére eszközölte ki a főügyészi hivatal.
Az egy éve folyó vizsgálat a Skót Nemzeti Párt egyik képviselőjének tavalyi panasza nyomán kezdődött. Ennek alapja az az értesülés volt, hogy a Labour a 2005-ös választási kampány előtt bejelentés nélkül 14 millió fontos (5,4 milliárd forintos) kölcsönt vett fel vagyonos adományozóktól. Ez ugyan önmagában nem törvénybe ütköző, a kampányt hitellel támogatók közül azonban többet a kormány nemesi rangra és felsőházbeli tagságra javasolt, a kiváltságok pénzért történő osztogatását pedig több mint nyolcvan éve törvény tiltja.
Az ügyben Tony Blair kormányfőt is meghallgatta a Scotland Yard, mégpedig két ízben. Az első meghallgatás december közepén, a második január végén volt; a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal hangsúlyos közleményei szerint Blair mindkét alkalommal tanúként és nem gyanúsítottként válaszolt a vizsgálatot végző rendőrök kérdéseire.
A második meghallgatás után azonban - immár másodszor - őrizetbe vették Lord Michael Levyt, Tony Blair személyes kampánypénzfelhajtó megbízottját és szoros politikai szövetségesét az igazságszolgáltatás munkájának akadályozására szőtt összeesküvés gyanúja címén.
A főrend, aki a hatvanas években a brit pop egyik vezető menedzsere volt, jelenleg a Munkáspárt fő pénzgyűjtő személyisége az üzleti világban; feladata a pártadományok és -hitelek megszervezése s a kapcsolattartás a támogatókkal. Emellett Tony Blair félhivatalos közel-keleti tárgyaló megbízottjaként és közvetítőjeként is tevékenykedik.
Lord Levyt, akit pártkörökben csak Lord Cashpoint, azaz Lord Pénzautomata néven emlegetnek, már tavaly nyáron is őrizetbe vették, de akkor még nem fogalmaztak meg ellene konkrét gyanúsítást. A január végi őrizetbe vétel indokául felhozott gyanú - az igazságszolgáltatás menetének akadályozására szőtt összeesküvés - azonban igen súlyos bűncselekmény az angol-walesi törvények alapján, és elkövetőjét elvileg akár életfogytig tartó börtönbüntetéssel is sújthatják.
A vizsgálat során eddig mintegy 90 személyt hallgattak meg, köztük Blair kabinetjének több magas rangú tagját, valamint Michael Howardot, az ellenzéki Konzervatív Párt volt vezetőjét.
(MTI)