Három halott, öt eltűnt személy a szlovákiai lőszerraktár felrobbanása után

Frantisek Kasicky szlovák védelmi miniszter ma délután rendkívüli sajtótájékoztatón jelentette be, hogy megtalálták a nyitranováki (Nováky) lőszerraktár-robbanás harmadik áldozatát. Öt személyt továbbra is eltűntnek nyilvánítanak.

A tárcavezető szerint nem biztos, hogy mindannyian meghaltak. – Elképzelhető az is, hogy sokkos állapotban a közeli erdőbe menekültek, s ideiglenesen elveszítették a tájékozódó képességüket. Mindenestre a helyszínen, továbbá a környéken is nagy erőkkel és korszerű eszközökkel kutatunk utánuk – közölte a miniszter. Szakértők szerint azonban nagyobb a valószínűsége annak, hogy a hatalmas robbanásban a még keresett személyek is az életüket vesztették.

Érdeklődésünkre Vladimil Gemela szóvivő lapunknak elmondta, hogy egy férfi kritikus állapotban fekszik a besztercebányai (Banská Bystrica) kórházban, további harminc személyt súlyos, illetve könnyebb égési sérülésekkel, valamint végtag-törésekkel szállítotak a bajmóci (Bojnice) és a trencséni(Trencín) kórházba. A mentőalakulat két tagja is köztük van. Arról is tájékoztatott, hogy annak a szerelőcsarnoknak a helyén, ahol a robbanás bekövetkezett, húsz méternyi mély kráter keletkezett, s a többi épület is összedőlt vagy nagy mértékben megrongálódott.

A Pozsonytól mintegy százötven kilométerre fekvő, nyugat-szlovákiai Nyitranovákon (Nováky) péntek délután robbant fel az ottani katonai javítóműhely lőszerraktára. A lakosok három hatalmas robbanást észleltek, amely húsz kilométerre is elhallatszott. Akkora volt a detonáció, hogy nemcsak a bányavárosban, hanem a településtől több mint tíz kilométerre levő Bajmócon (Bojcine) és Privigyén (Prievidza) is betörtek a lakótelepek ablakai. Sokan óriási, sötét gomolyagot láttak.

A tragédia a katonai üzemnek abban a csarnokában következett be, ahol elavult harci eszközöket szedtek szét. Név nélkül nyilatkozó szakértők szerint valószínűleg figyelmetlenség vagy emberi mulasztás miatt következhetett be a detonáció. Az alkalmazottak civilek voltak, csupán a műszakvezetők tartoztak a hivatásos katonák közé. Vladimír Gemela szerint a szakértői vizsgálatok még napokig vagy akár hetekig is eltarthatnak, és csak ezek befejeztével derül ki, vajon mi okozhatta a súlyos szerencsétlenséget.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.