Csecsen dinasztia
Kadirov ezzel nem csak a legfiatalabb regionális vezető, hanem az első olyan elnök lett, aki „apai örökségként” válik egy oroszországi szubjektum első emberévé. A Moszkvával 1996-ban szövetségre lépett Ahmad Kadirov fél évet töltött az elnöki poszton, amikor 2004. május 9-én bombamerénylet áldozata lett az ünnepi tribünön. Hogy nem rögtön fia követte a poszton annak csak fiatalsága volt az oka. Helyette a végig átmenetinek tekintett Alu Alhanov lett az elnök, akinek távozása már tavaly ősszel szóba került, miután az egy éve kormányfővé tett Ramzan betöltötte 30. évét.
Bár a Kreml elemzői szerint Kadirov kinevezése logikus befejezése a csecsen szeparatisták elleni harcnak, nem kizárt, hogy az észak-kaukázusi köztársaság békéje időleges lesz.
Kadirov ugyan egyértelműen Moszkva szövetségesének vallja magát (korábban az orosz hadsereg ellen dzsihádot hirdető apja oldalán a szeparatisták mellett harcolt), ám ez nem jelent felhőtlen viszonyt a központtal: már kinevezése előtt jelezte, hogy igényt tart az évi kétmillió tonnás csecsenföldi olajkitermelés bevételeire, amely jelenleg a Rosznyeftyet illeti. A 20 milliárd rubeles (1 rubel kb. 8 forint) üzletről azonban Moszkva az idősebb Kadirov kedvéért sem mondott le. A Kreml nem kívánja növelni az eddig összesen évi 30 milliárd rubelre becsült támogatást sem, noha Groznij szerint az összeg java el sem jut az 1,2 milliós köztársaságba. (Moszkvában a csecsen korrupciót okolják az összeg elszivárgásáért.)
Labilissá teszi a helyzetet az is, hogy Kadirov sokkal inkább Putyin, semmint a mindenkori orosz elnök emberének tartja magát. „Putyin szava számomra törvény” – nyilatkozta többször, márpedig az alkotmány szerint az államfő jövőre elhagyja posztját. Kérdés, hogy az új elnökhöz hogyan viszonyul majd Kadirov. Ez nyilván a Kaukázusba juttatott támogatás mértékétől függ majd. Ugyanakkor az anyagi önállóság növelése – például a Rosznyefty rovására – egyúttal az elszakadási törekvést is erősítheti, ami ismét robbanásveszélyessé teheti a helyzetet Csecsenföldön.
De törékeny a béke azért is, mert az kizárólag Kadirov személyére épül. Esetleges halála a grozniji elit ellentétét hozhatja a felszínre. Márpedig az eddigi hat csecsen elnökből csupán ketten távoztak élve a posztról.