Észak-Korea talán nem is dúsított uránt

Washingtoni szenátorok magyarázatot követelnek a Bush-kormánytól azzal kapcsolatban, hogy egy amerikai hírszerzői tájékoztatás szerint kétséges, Észak-Korea valaha is folytatott-e urándúsítást.

Carl Levin demokrata szenátor, a felsőház fegyveres erők testületének elnöke csütörtökön közölte: levelet intéz a Pentagonhoz és választ vár Robert Gates védelmi minisztertől, továbbá Condoleezza Rice külügyminisztertől az ügyben. Leveléhez csatlakozott John Warner republikánus szenátor.

A szenátorok annak nyomán követelnek magyarázatot a kormánytól az észak-koreai urándúsítással kapcsolatban, hogy a Bush-adminisztráció - több tisztviselőjének nyilatkozata alapján - feladni látszik azt a korábbi állítását, miszerint Phenjan titkos nukleáris programot folytatott. Egyes elemzők szerint az észak-koreai urándúsításról szóló CIA-információk tévesek voltak.

Az észak-koreai ügyekben illetékes fő amerikai hírszerző tiszt, Joseph DeTrani a héten a kongresszusban úgy fogalmazott: Észak-Korea "nagy bizonyossággal" megszerezte az alapanyagokat egy termelési szintű uránprogramhoz, de az már csak "közepes bizonyossággal" állítható, hogy ilyen programhoz hozzá is fogott.

Christopher Hill észak-koreai ügyekben illetékes külügyi államtitkár-helyettes a múlt héten azt mondta, nincs bizonyíték arra nézve, hogy Észak-Korea valaha is képes volt kifejleszteni az ehhez a programhoz szükséges technikát.

Megfigyelők szerint a Bush-kormányzat mai álláspontja éles ellentétben áll azzal, amit vezető kormánytisztviselők 2002-ben állítottak, hogy tudniillik Phenjan titkos uránprogramot működtet. George Bush az év novemberében egyértelművé tette: az Egyesült Államok tudomására jutott, hogy Észak-Korea, a korábbi kétoldalú megállapodást megsértve, urándúsítást végez fegyverkezési célból.

Észak-Korea öt hónappal ezelőtt végrehajtotta első atomkísérletét, de nem uránnal, hanem egy másik hasadóanyaggal, plutóniummal.

A Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) 2002 novemberében olyan jelentést tárt a washingtoni kongresszus elé, hogy Észak-Korea egy olyan üzemet kezdett építeni, amely elegendő mennyiségű és dúsítási fokú uránt fog előállítani évente kettő vagy több atombomba gyártásához.

David Albright, az ENSZ korábbi nagy tekintélynek örvendő ellenőre múlt héten közzétett jelentésében az észak-koreai uránüzemről szóló értesülést azokhoz az alaptalannak bizonyult titkosszolgálati információkhoz hasonlította, amelyek az iraki inváziót megelőzték. Véleménye szerint ahogy az sem volt igaz, hogy Bagdad nukleáris programot folytat, az észak-koreai információk is tévesek.(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.