A repedés, ami nincs

Az amerikai kormányzat, mintha egy pillanatra maga is megrettent volna Condoleezza Rice keddi, az Iránnal és Szíriával való közös konferencia-részvételről szóló kijelentésétől, cáfolni kezdte, hogy bármi is változott volna.

 Tony Snow elnöki szóvivő szerint a kormányzaton belül nincs semmilyen repedés vagy politikaváltás, az USA nem kezd kétoldalú párbeszédet Iránnal. Rice azonban „diplomáciai kezdeményezésnek” nevezte az iraki helyzetről összehívott konferenciát, és Washingtonban a kormányzat hivatalosan nyilatkozó tagjain kívül gyakorlatilag mindenki egyetért abban, hogy jelentős változás történt.

 A Bush-kormányzaton belül eddig a Dick Cheney alelnök nevével fémjelzett szárny volt fölényben, amely csakis az erő pozíciójából volt hajlandó szemlélni a világot. Álláspontja szerint Amerika nem folytat párbeszédet ellenségeivel, hanem elszigeteli, majd legyőzi őket. A külügyi tárca ezzel szemben Colin Powell és most Condoleezza Rice alatt is a diplomáciai eszközök kihasználását szorgalmazta. Azzal érvel, hogy ezeknek köszönhetően sikerült engedményekre bírni előbb Líbiát, majd most Észak-Koreát. A Phenjan elleni gazdasági szankciók, az ország nemzetközi pénzügyi tranzakcióinak teljes ellehetetlenítése – és a biztonsági garanciák – a jelek szerint meggyőzték Észak-Koreát arról, hogy van értelme alku tárgyává tenni az atomhatalmi státust. A jövő hét elején közvetlen munkamegbeszélés kezdődik az amerikai és az észak-koreai küldöttség között.

Teherán egyelőre nem látszik késznek hasonló lépésre, ugyanakkor nem kizárt, hogy egy későbbi, mérsékeltebb kormány hajlandó lesz a tárgyalásra az urándúsításról. Amerika a térség legtöbb szakértője szerint azzal tehet a legtöbbet az iráni kormányváltásért, hogy párbeszédet kezdeményez előbb Irakról, majd a térség átfogó helyzetéről. Ezzel felértékeli ugyan Iránt, másrészt azonban érveket ad a radikális vallási vezetők hazai ellenzékének.

A koncepciót a Kongresszus által felkért kétpárti Baker-Hamilton bizottság is magáévá tette, Bush elnök azonban decemberben udvarias frázisok közepette elutasította. Az „új diplomáciai kezdeményezés” csak az iraki létszámnövelésről szóló döntés bejelentése után került napirendre: Bush úgy akar engedni, hogy közben mindvégig keménynek látsszon.



Az amerikai fenyegetés közel hozta Iránt és Szudánt. A szerdán Khartoumba érkező Mahmud Ahmedinezsád iráni államfő szerint ellenségei meg akarják akadályozni Szudánt abban, hogy regionális hatalommá váljon, s ugyanez a helyzet Iránnal is. A szudáni védelmi miniszter még konkrétabb volt. Mint mondta, Szudán és Irán ugyanazon nemzetközi kihívásokkal néz szembe, nevezetesen azzal, hogy az Egyesült Államok át akarja rendezni a Közel-Keletet.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.