Elbocsátások és kórházbezárások a brit egészségügyben is
A brit állami egészségügyi szolgálat (NHS) területi egységeinek csaknem háromnegyede kényszerül most már az ellátás korlátozására a súlyos finanszírozási válság miatt egy csütörtökön megjelent felmérés szerint, és a brit egészségügy-miniszter külön útmutatót küldött a helyi NHS-igazgatóknak a kórházak és osztályok bezárásának megfelelő "kezeléséről".
A Health Service Journal című szaklapban közölt felmérés szerint az aktív betegellátással foglalkozó NHS-egységek 73 százaléka már korlátozza az ellátások igénybevehetőségét, felük pedig műtéteket halaszt az áprilisban kezdődő új költségvetési év indulása utáni időre.
Az aktív ellátó kórházakat működtető területi NHS-trösztök 61 százaléka számolt be arról, hogy osztályokat zár be finanszírozás hiányában, és a területi igazgatók 70 százaléka szerint a betegellátás közvetlenül meg fogja sínyleni a hiánycsökkentési célú pénzügyi döntéseket. A területi NHS-igazgatóságok csaknem fele közölte, hogy elbocsátásokat tervez, vagy már végre is hajtott létszámleépítéseket az idén.
A csütörtöki The Daily Telegraph híre szerint Patricia Hewitt egészségügyi miniszter a kialakult helyzetben körlevelet küldött az NHS-igazgatóknak a bezárások és az átalakítások kezelési módjáról. A 15 oldalas útmutató egyebek mellett leszögezi: fontos a változtatások ismertetése során használt nyelvezet "gondos megválogatása". Az "átalakítás" kifejezéshez "képzettársítások egész sora kötődik, nem mindegyikük kedvező ... és a kifejezés mára a kórházbezárások és -visszaminősítések szépítgető rokonértelmű szavává vált", áll a körlevélben, amely szerint ez "teljesen helytelen". Az útmutató szerint fontos az egyértelmű, következetes szóhasználat a változtatások ismertetése során. Világossá kell tenni, hogy az adott szolgáltatás "alkalmazkodik", "fejlődik", "továbbfejlődik", vagy "szakosodik-e".
A sajtó gyakran a szolgáltatásjavításokat is kritikusan kezeli, és "nagyon káros sztorikat" közöl kórházbezárásokról, betegek életének kockáztatásáról. Ennek hatását csökkentheti a "megfelelő sajtókezelési tervek" elkészítése, a helyi újságírók rendszeres bevonása, az odafigyelés a változtatások megfelelő elmagyarázására, és az erőteljes hangú ellenvélemény hallatása "a betegeket feleslegesen idegesítő, félrevezető sajtóbeszámolók esetén", áll a minisztériumi útmutatóban.
A második világháború utáni munkáspárti kormányok által életre hívott NHS minden szolgáltatása teljesen ingyenes és állampolgári jogon mindenkinek jár; működését a kormány az adóbevételekből fedezi. Az elmúlt pénzügyi év költségvetésébe a jelenlegi munkáspárti kormány csaknem 80 milliárd font (30 ezer milliárd forint) rekord kiadást állított be az állami egészségügy központi finanszírozására, vagyis jóval több mint a kétszeresét a Labour hatalomra kerülésének évében - 1997-ben - kiutalt 34,7 milliárd fontnak, számos NHS-körzet mégis súlyos és krónikus finanszírozási gondokkal küszködik.
Rendszeresek a hírek a következő pénzügyi évre halasztott kezelésekről és műtétekről, sok állami kórházból pedig százával bocsátják el a szakszemélyzetet, jóllehet a kormány adatai szerint minden eddiginél többen dolgoznak az NHS ellátórendszerében. Tavaly az Orvosok a reformért nevű szakmai szervezet kilencszáz tagja nyílt levelet intézett Tony Blair kormányfőhöz és a három legnagyobb parlamenti párthoz, leszögezve: a kizárólag adókból finanszírozott állami egészségügy szükségszerűen kudarcra van ítélve, és a jelenlegi rendszer fenntartása elkerülhetetlenül egyes szolgáltatások "kiporciózásához", illetve még nagyobb deficitekhez vezet. A csoport szerint az alternatív pénzforrások közé tartozhat az, hogy egyes szolgáltatásokért a pácienseknek fizetniük kellene, vagy az egész rendszert biztosításalapúvá kellene átalakítani.
(MTI)