A XXI. század bölcsődéje Alacskán
Tizenhat év után épült új bölcsőde a XVIII. kerületben, melybe 72 gyermeket már beírattak a szülők. A korszerű intézményt Kiss Péter, szociális és munkaügyi miniszter és Mester László, a 18. kerület polgármestere, országgyűlési képviselő adta át a közösségnek.
Kiss Péter beszédében hangsúlyozta: a Humánerőforrás-fejlesztési Operatív Program (HEFOP) - amely a bölcsőde építési költségeinek egy részét fedezte - első számú törekvése, hogy a szegény, vagy hátrányos helyzetű szülőknek a munkahelyet, gyermekeiknek az elhelyezési lehetőséget biztosítsák, hogy a hátrányokat ellensúlyozni tudják a családsegítő szolgáltatásokkal.
"Tehát célunk, hogy a klasszikus bölcsődei és óvodai ellátáson túli minőségi szolgáltatásokat biztosítsuk, és mindezt össze tudjuk kapcsolni a gyermek és a család egészségét érintő támogatásokkal, intézményrendszerrel" - mondta.
"Itt a XXI. század bölcsődéje épült fel" - mondta Mester László az átadó ünnepségen. Kiss Ferencné, az Egyesített Bölcsődék vezetője kifejtette: a 18. kerületben kilenc bölcsőde 524 férőhelyén 653 kisgyermek gondozását látják el. A bölcsődék átlagosan 120 százalékos kihasználtsággal üzemelnek, a születések száma pedig 11 százalékkal nőtt a 2005. évi adatokhoz képest.
A Bababirodalom elnevezésű bölcsőde elsősorban az Alacska lakótelepen és Pestszentimrén élők igényeit elégíti ki. Az Alacska lakótelep az egyik legkedveltebb új lakónegyed, sok gyermekes család vásárolt lakást, jelenleg is nagy számban épülnek új otthonok.
A bölcsőde költségeinek körülbelül egyharmad részét, 121,5 millió forintot az önkormányzat biztosította, kétharmad részét, 239,7 millió forintot a HEFOP pályázatán elnyert pénzből fedezték.
A program keretében mintegy 33 bölcsődében 800 új bölcsődei férőhely létesült, 4,4 milliárd forintból.
A korszerű bölcsőde nemcsak elrendezésében és férőhely tekintetében elégíti ki az elvárásokat, hanem szolgáltatásaiban is a mai kor igényeihez igazodik. Ennek része a szélesebb kínálat, amely a gyakorlatban baba-mama klubot, időszakos gyermekfelügyeletet, sókuckót, jóléti szolgáltatásokkal kapcsolatos információs segítséget jelent. Az integrált bölcsődében mozgássérült gyermekek ellátása is lehetséges, maga az épület pedig teljesen akadálymentesített.
(MTI)