Pécs: vasárnap népszavazás a tubesi radarról
A referendum akkor lesz érvényes, ha a választásra jogosultak több mint fele leadja a voksát. Amennyiben a pécsiek elutasítják a radart, akkor a városi közgyűlésnek úgy kell módosítania a település rendezési tervét, hogy a Tubesen ne épülhessen katonai objektum.
Emlékezetes, hogy 2004-ben a környezetvédők - magukat a fákhoz láncolva - meggátolták, hogy elkezdődjenek a zengői lokátor kivitelezési munkái. Ennek hatására 2005. őszén a HM új helyet keresett a Dél-Dunántúl légterét óvó radarnak, s a szakértők megvizsgálták a Tubes alkalmasságát. Tavaly októberre elkészült a tubesi lokátor hatástanulmánya, ami megállapította, hogy Pécs legmagasabb hegycsúcsa megfelel a radar céljainak.
Csakhogy közben Pécsett is erősödött a tiltakozás a létesítmény ellen. A protestálást a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) integrálja. A CMM érveit elfogadó helybéliek attól tartanak, hogy a lokátor által kibocsátott sugárzás veszélyezteti a városban élők egészségét, ráadásul az objektum katonai célponttá teszi Pécset. A CMM tavaly ősszel aláírásgyűjtéssel kikényszerítette, hogy népszavazást rendezzenek a lokátorról. Az elmúlt hetekben a mozgalom kampányt indított annak érdekében, hogy minél többen jöjjenek el a március 4-ei népszavazásra, és a voksolók utasítsák el az objektumot. Immár a város valamennyi pártja - a korábban ez ügyben hallgató MSZP is - ellenzi a radar Pécsre telepítését. A pártok vezetői szerint akkor is figyelembe kell venni a népszavazás eredményét, ha az nem lesz érvényes. A HM egyébként - nemzetbiztonsági okokra hivatkozva - akkor is megépítheti a radart a Tubesen, ha a pécsi közgyűlés rendezési terve erre nem ad lehetőséget. Szekeres Imre, a tárca vezetője azonban egy tévéinterjúban úgy fogalmazott: a HM nem kíván szembe menni a pécsiek akartával.