Szoros volt, de nem nyert?

A Fővárosi Bíróság kedden első fokon megsemmisítette a Magyar Olimpiai Bizottság szeptemberi rendkívüli közgyűlésén született határozatot, amely 69:69-es szavazataránynyal megerősítette elnöki tisztségében Schmitt Pált. Erről Körösfői László, a Magyar Röplabda Szövetség elnökségi tagja, volt elnöke tájékoztatta az MTI-t.

"A bíróság szerint helytelen volt az eljárás, mert a tartózkodást gyakorlatilag nemként értelmezték. Ez törvénysértő, s új szavazást kellett volna elrendelni" - mondta Körösfői, aki a MOB-közgyűlés után (az MRSZ tegnap sietett leszögezni: a szövetség tudta nélkül) fordult a bírósághoz.

A tagok harmadának kezdeményezésére összehívott rendkívüli közgyűlés egyetlen napirendi pontja Schmitt Pál visszahívása volt. Az elnök a tanácskozáson felajánlotta lemondását, a szavazási procedúra végén - az érvénytelen gépi voksolás után papíron szavaztak a küldöttek - azonban 69:69-es eredmény született, három tartózkodás mellett. (Az elnök leváltásához 50 százalék plusz 1 szavazat kellett volna.) Gémesi György levezető elnök a 69:69-es szavazati arányt úgy értékelte, hogy a fölvetett kérdés, miszerint viszsza kell-e hívni Schmitt Pált az elnöki posztról, nem kapott megerősítést. Schmitt kijelentette: "Szoros eredmény volt, de nyertem."

Schmitt Pál nem kívánt nyilatkozni, mindössze annyit mondott, hogy az írásos indoklás kézhezvételéig nem akar reagálni.

Kolláth György alkotmányjogász szerint korrekt döntést hozott a Fővárosi Bíróság, amely után, másodfokon az ítélet jogerőre emelkedése várható. "Győzött a jogállam" - fogalmazott, majd hozzátette: "A szavazást követően nagy volt a bizonytalanság a tagság körében a jogszerűséget illetően, de a politikai érdek és akarat akkor lenyomta a jogi megfontolást."

Mivel szeptember óta - elsősorban az önkormányzati választások nyomán - némiképp megváltozott a MOB-tagság összetétele, fölvetődik a kérdés: a Fidesz-alelnökként tevékenykedő Schmitt személyéről határozó esetleges újabb voksoláson a régi vagy a jelenlegi grémium dönt-e majd? "Természetesen a jelenlegi, illetve az ítélet jogerőre emelkedésekor aktuális tagság fog szavazni" - jelentette ki Kolláth, megjegyezve: "Mivel erre irányuló kérelem nem érkezett a bírósághoz, az elnök utóbbi hónapokban hozott döntéseinek semmissé nyilvánítása nem várható."

Sajtóbeszélgetésen erősítette meg néhány nappal korábbi kijelentését Winkler János, a Magyar Telekom Nyrt. mobilszolgáltatások üzletágvezetője: a Magyar Olimpiai Bizottság százmillió forintos támogatástól esik el, amennyiben nem fogadja el az új, doppingolásra vonatkozó szerződésmellékletét, amelyben a cég zéró toleranciát hirdet. Ezzel kapcsolatban az olimpiai mozgalom gyémántfokozatú támogatója - négy évre kétszázmillióval szponzorál - már el is küldte a MOB-nak az érvényes kontraktus kiegészítésének tervezetét.

A kétszázmillió felét a vállalat már átutalta, a fennmaradó összeget viszont csak akkor kapja meg az olimpiai bizottság, ha egyetért a doppingot érintő kiegészítéssel: amennyiben akármelyik, a pekingi játékokra kvótát szerző sportoló doppingvétséget követ el, a cég kiszáll a hazai ötkarikás mozgalom támogatásából. "Az athéni botrányok nem ismétlődhetnek meg, azok rendkívül sokat ártottak Magyarország hírének. Ne küldjünk az olimpiára olyan versenyzőket, akik csak tiltott szerek használatával képesek jó eredményt elérni" - jelentette ki Winkler.

A MOB elnöksége hamarosan tárgyal arról a tervezetről, amelynek értelmében olimpián megbukott versenyző többször nem indulhatna ötkarikás játékokon; a határozat azonban várhatóan nem lesz visszamenőleges hatályú.

Papíron van
Papíron van
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.