Eltérített óraszámok
„A munkáltató az éppen aktuális feladatok megoldásához beosztja a pedagógust, és a rendelkezésre álló felső határ erejéig további feladatokat állapíthat meg.” Ez olvasható többek között abban a tervezetben, amelyet Sió László, a Fidesz oktatási műhelyének vezetője osztott ki az újságíróknak tegnap a közoktatásról összehívott ötpárti egyeztetés után.
Sió László szerint ezzel megint csupán költségvetési szempontokat vesz figyelembe a kormány. A dokumentum ugyanis a pedagógusok óraszámára egy alsó és egy felső határt is megállapítana, a kettő közötti munkáért pedig nem járna többletpénz (konkrét számok azonban nem szerepelnek az anyagban). A Fidesz ezt nem támogatja, mint ahogyan azt az elképzelést sem, amely szerint térítési díjat szednének a hétvégenként a közoktatási kollégiumokban maradó diákoktól.
Az egyeztetést – amelyen az SZDSZ nem vett részt – az MSZP hívta össze, a kormány tavasszal ugyanis ismét módosítaná a közoktatási törvényt. Az MSZP sem támogatja azonban teljes egészében az oktatási tárcának tulajdonított dokumentumban foglaltakat. Tatai-Tóth András, az MSZP oktatási munkacsoportjának vezetője leszögezte: nem értenek egyet a pedagógusok óraszámának újraszabályozásával, hiszen azt a nyáron módosították.
Az oktatási tárca pedig cáfolta, hogy lenne kormányzati szándék a pedagógusok óraszámának „további emelésére”. Igazolásul szétküldték a sajtónak azt a tervezetet, amely a jövő héten kerül a szakmai szervezetek elé. Ebből valóban hiányzik a pedagógusok foglalkoztatásáról szóló fejezet, úgy különben a tervezet azonos azzal, amit a Fidesz szétosztott. Így az is szerepel benne, hogy hétvégenként – a hátrányos helyzetűek kivételével – térítési díjat kell fizetniük a kollégiumokban maradó diákoknak. Tatai-Tóth András erről azt mondta: aki úri kedvéből tölti az idejét hétvégenként a kollégiumban, az fizessen.
Nem lesz HÖOK-tüntetés
Nem lesz tavasszal országos tandíjellenes tüntetés, csak kisebb figyelemfelkeltő akciók várhatók – közölte Miskolczi Norbert, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke a közrádióban. Ezt azzal magyarázta: az elmúlt őszi és a várható tavaszi fejlemények nem azt mutatják, hogy békés és tisztességes tüntetést lehetne tartani ma Magyarországon az utcán. Hozzátette: attól tartanak, hogy nem egyetemista radikálisok is csatlakoznának a megmozduláshoz. (Hírösszefoglalónk)