Egy kis hó nem árt meg

Az agrometeorológusok szerint a hétfői, lehűléssel nem járó hóesés jókor érkezett. Ugyanis most már szinte az egész országban hiányzik a talaj legfelső rétegéből a nedvesség. A termőtalajok legfelső fél méterében az ország középső részén 55-65 százalékos telítettséget mértek. Dunántúlon ennél magasabbak az értékek, sőt a Dél-Dunántúlon 85-95 százalékos a telítettség. A közelmúlt néhol bőséges csapadékának köszönhetően - az Alföld legszárazabb részeit kivéve - a kitavaszodáskor nem kell jelentős csapadékhiányra számítani.

A mostani havazás, ónos eső és az éjszakai fagypont alatti lehűlések az ébredező növényzetet nem károsítják. A fák ágaira ráfagyó csapadék sem okozhat kárt a gyümölcsfákban, hacsak nem süllyed a hőmérséklet mínusz 10 Celsius-fok alá. Ez inkább véd a hideg ellen: a gyümölcskertészek a megfagyó víznek a hőleadó hatását kihasználva fagyvédő öntözéssel szokták védeni a tavaszi fagyok idején a gyümölcsfákat. A fagyott víz alatt ugyanis annyi hő szabadul fel, amennyi a közvetlen környezetben 4-5 fokos hőmérséklet-emelkedést okoz.

Most nagyobb bajt csak akkor okozhat a rügyekre fagyó csapadék, ha a nedvesség a pikkelylevelek közé szivárog, és erőszakkal megnyitja a még zárt rügyet. Az előrejelzések szerint ettől nem kell tartani, mert a hét közepétől enyhülést ígérnek a meteorológusok.

A tél folyamán egyébként tartós talajfagy gyakorlatilag nem volt, ezért inkább arra kell felkészülni, hogy tavasszal és nyár elején a kór-, illetve a károkozók szokatlan hevességgel támadnak majd. (Cz. P.)

Rügyek jég alatt. Ha jön az enyhülés, akkor nem tesz kárt a növényekben az ónos esõ
Rügyek jég alatt. Ha jön az enyhülés, akkor nem tesz kárt a növényekben az ónos esõ
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.