Segélyt pótló jövedelem

A segélyből élő családok jövedelmének kiegészítésére szolgál az a napokban kezdődő - összesen 900 millió forintból gazdálkodó - közmunkaprogram, amelynek révén több mint hétszáz településen mintegy 2700-an jutnak három hónapra munkához.

Csatornahálózat karbantartása, illegális szemétlerakók felszámolása, parkosítás, önkormányzati tulajdonú utak vagy házak építése, felújítása - ilyen és ezekhez hasonló munkákat ajánl a Szociális és Munkaügyi Minisztérium új közmunkaprogramja, amely a három vagy annál több gyereket nevelő, rendszeres szociális segélyre jogosultakat szólítja munkába.

A kezdeményezés nem sorolható a szokványos közmunkaprogramok sorába, hiszen az eddigi közmunkák a regisztrált, tartósan munka nélkülieket érintették, most viszont kifejezetten a szociális segélyen élők egy szűk szelete számára szerveznek az önkormányzatok feladatkörébe tartozó munkákat. - Ez a munkára ösztönzés programja, ami egyúttal lehetőséget ad arra, hogy azok a családok, amelyek jövedelme a szociális törvény módosításának következtében csökken, ezt ellensúlyozó bevételhez jussanak - jellemzi az újszerű pályázatot Schranz Edit, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium sajtófőnöke.

A szociális segélyre jogosult 145 ezer család közül leginkább a többgyerekeseket érinti érzékenyen az, hogy a szociális segély áprilistól családonként nem lehet több mint a minimálbér nettó összege. A számítások szerint mintegy hétezer családról lehet szó. Nekik érdemes elfogadniuk azt a felajánlott munkalehetőséget, amely képzettségüknek és képességüknek megfelel.

A családokban a gyerekek egy új, pozitívabb mintát, egyáltalán jövőképet kapnak, ha azt látják, hogy szüleik munkába indulnak reggelente. Sándor Lászlónak, a Közmunkatanács elnökének elmondása szerint vannak olyan területek az országban, ahol száz munkanélküli közül jó, ha húsz vesz részt valamilyen közmunkaprogramban. Ő úgy véli, hogy már három hónapnyi rendszeres elfoglaltság és kereset további aktivitásra ösztönözheti a rendszeres szociális segélyen élő állás nélkülieket. A közmunka pedig, amellett, hogy jövedelemhez juttatja a munkanélkülieket, és segít a munkaképesség fenntartásában, csökkentheti a kisebb közösségeken belüli előítéleteket is.

Újdonság, hogy a közmunka idejére nem függesztik fel a segély folyósítását. A közmunkát vállalók legalább a minimálbér összegét kereshetik meg és tehetik hozzá a segélyükhöz. Az elérhető jövedelmek a munkára jelentkezők képzettségétől is függnek: ha valaki iskolázottabb és tapasztaltabb, rá lehet bízni a munkacsoport vezetését, vagy ha ért az adminisztrációhoz is, nagyobb bért kaphat.

A kormány közelmúltbeli határozata alapján pedig az önkormányzatoknak is megnőtt a mozgásterük a munka finanszírozásában: a szociális segélyezési és a közcélú foglalkoztatási kasszát összenyitva többet fordíthatnak közmunkaprogramok szervezésére. A kistérségi társulások január végéig nyújthatták be a pályázatot a közmunkaprogramra. Ahogy az várható volt, a magas munkanélküliségi adatokkal rendelkező régiókban mutatkozott nagy igény. A megyék közül Borsodban tizenötből tizenkettő, Szabolcs-Szatmár-Beregben pedig az összes kistérségi társulástól érkezett pályázat a programra.

A február végén induló programban végül összesen 730 település vesz részt. Egy-egy községben egyébként nincsenek sokan azok, akikre vonatkozik a kiírás. Jól példázza ezt a negyvenhat település önkormányzatának összefogásával megalakult Szigetvár-Dél-Zselic Többcélú Kistérségi Társulás. A pályáztatás során összesen hatvanhárom rászorulót jelöltek meg, akik ilyenfajta közmunka végzésére jogosultak lennének.

Nem csak a szűk és nehezen munkába állítható célcsoport miatt újszerű ez a közmunkaprogram a korábbi években meghirdetettekhez képest. A minisztérium kistérségi társulásokkal vette fel a kapcsolatot, hogy a szétszórt települési önkormányzatok helyett egy öszszefogottabb közigazgatási szinten történjen a megvalósítás. A rászorulók felkutatása és a munkák kiosztása az egyes települések feladata marad, de a program felügyelete és kivitelezése a kistérségek kezébe kerül, ahol külön apparátus foglalkozik ezzel.

Az összeállítás elkészítését a Szociális és Munkaügyi Minisztérium támogatta.

A küszöb alatt

Az alacsony jövedelmű családoknak járó rendszeres gyerekvédelmi támogatás a múlt év közepén beépült a megemelt családi pótlékba. Ezzel egy időben átalakították a rendszeres szociális segélyt családi segéllyé, amely figyelembe veszi az eltartott gyerekek számát is. Ez is rászorultságtól függő ellátás, amelyre azok a családok jogosultak, amelyekben az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem a mindenkori nyugdíjminimum 90 százaléka, 24 417 forint alatt van. A segély összege erre a jövedelemküszöbre egészíti ki a család bevételét.

Áprilisban lép életbe az a kiegészítő jogszabály, hogy a rendszeres családi szociális segély nem haladhatja meg a nettó minimálbért, ami az idén 53 915 forint. Az indok, hogy az ennél magasabb segély visszatarthat a munkavállalástól. Nézzük meg, mindez hogyan érint egy négy kiskorú gyereket nevelő munka nélküli családot. A fogyasztási egység az első nagykorú családtagra egy, a házas- vagy élettársra 0,9, az első és második gyerekre 0,8, minden további gyerekre 0,7 százalék. Ők hatan tehát 4,9 fogyasztási egységet képviselnek. A nyugdíjminimum 90 százaléka 24 417 forint, a család megélhetéséhez szükséges összeg 119 643 forint. Ha családnak nincs más bevétele, mint a családi pótlék, összjövedelmük havonta négyszer 14 900, azaz 59 600 forint egy hónapban. Ahhoz, hogy jövedelmük elérje a megélhetési minimumot, 60 ezer forint rendszeres szociális segélyre lennének jogosultak. A segély maximalizálásával viszont a család bevétele mintegy hatezer forinttal marad el ettől a küszöbtől. E kiesés pótlására szolgál a segély mellett végezhető közmunka.

A közterületek tisztán tartása klasszikus közmunka-lehetõség, de a választék ennél lényegesen szélesebb
A közterületek tisztán tartása klasszikus közmunka-lehetõség, de a választék ennél lényegesen szélesebb
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.