Sajátos történelem
2007-ben az Erasmus-díj témaköre a kultúra és emlékezet. Az alapítvány közleménye szerint a kulturális emlékezet a viták állandó kereszttüzében álló terület, amely természeténél fogva instabil, és a különböző irányultságú nyomás- és befolyásgyakorlás hatására állandóan változik és újjáalakul. A modern múzeumok, könyvtárak és archívumok feladata a kulturális örökség és emlékek megőrzése és továbbadása. Az említett témakörön belül ezúttal az alapítvány egy különleges művészi nézőpontot, a dokumentumfilm műfaját választotta ki.
A díjat odaítélő kuratórium indoklása szerint dokumentumfilmes művészetén keresztül Forgács Péter eredeti módon járult hozzá a kulturális emlékezet folyamatosságának megőrzéséhez és továbbadásához, elősegítve ezzel a múlt jobb megértését. Eredeti amatőr és családi filmfelvételek segítségével a történelmi eseményeket közvetlenül mutatja be. Nem új történeteket mesél el, hanem régieket helyez új megvilágításba. Filmjei nem hordoznak politikai vagy ideológiai üzenetet. Forgács a hétköznapi polgárok magánéletéről készült intim képek segítségével szembesíti a mai nézőt a közelmúlttal, miközben továbbadja a történelmi epizódokról fennmaradt emlékeket is.
- Az, hogy az ember munkája a saját kultúrkontextusán kívül is fogható, két dolgot jelenthet: olyan nyelven szólal meg, ami túlmutat a puszta dokumentumon, hozzáférést nyújt a magyar világhoz, másrészt olyan víziót tapint meg, ami a világ más részein is fogható - mondja Forgács Péter, akinek filmnyelve a sajátos dramaturgiával és Szemző Tibor zenéjével megkülönböztető jegyeket is hordoz. A Forgács-művekben ötvöződik a játék-, a dokumentum- és az avantgárd film.