Oscar után Nobel jön?

Amerikai polgártársaim, itt és most megragadom az alkalmat, hogy formálisan bejelentsem a szándékomat - mondta a vasárnap esti Oscar-gálán Leonardo di Caprio unszolásának engedve Al Gore, miután belső zsebéből előhúzta az előre megírt beszédet. Ám a mondat második felére már nem maradt ideje, a megszólaló hangos zene jelezte, hogy el kell hagynia a színpadot. A kulisszák mögött - komolyra fordítva a szót - Gore megismételte, hogy nem indul a 2008-as elnökválasztáson.

 
Ám Gore-nak nincs szerencséje: akármilyen meggyőzően beszél, nem hisznek neki. A konzervatívok azt nem hiszik el, hogy tényleg az emberiség jövőjét veszélyezteti a környezetszennyezés, a liberálisok pedig azt, hogy végleg lemondott volna elnöki ambícióiról.

Gore hamarosan 59 éves lesz. Ha jövőre Hillary Clinton vagy Barack Obama megnyeri az elnökválasztást, akkor - két négyéves mandátumot számítva - 2016-ban már aligha lehet esélye a jelölésre. De a volt alelnök korábban is megmutatta, hogy léteznek a politikai karriernél fontosabb dolgok. 1989-ben akkor hatéves fia csaknem végzetes autóbalesetet szenvedett, és a szenátor úgy döntött, hogy elnökválasztási kampányának előkészítése helyett inkább a gyermek betegágya közelében marad. Albert több hónapos lábadozása idején kezdte írni első, környezetvédelemmel foglalkozó könyvét.

Al Gore-nak már az apja is kongresszusi képviselő, majd szenátor volt. A vietnami háború idején önkéntes haditudósítóként szolgált, majd ő is gyorsan politikai pályára lépett: még nem volt harminc, amikor a kongresszus tagja lett, és innen apja nyomdokait követve a szenátusba vitte az út.

Már 1988-ban megpróbálkozott az elnökjelöltség elnyerésével, ám alulmaradt Michael Dukakisszal szemben. Négy évvel később Bill Clinton oldalán alelnökké választották, és 2000-ben az elnöki versenyben félmilliónál több szavazatot kapott, mint George W. Bush. Öszszesen 527 floridai voks, illetve a Legfelső Bíróság 5:4 arányban meghozott ítélete akadályozta meg abban, hogy ő legyen az Egyesült Államok 43. elnöke. A kudarcot azóta is humorral kezeli, a Saturday Night Live, az NBC televízió szombat esti élő kabaréja egyik tavalyi adásában eljátszott a gondolattal, milyen lenne az a párhuzamos világ, amelyben ő nyerte az elnökválasztást. (Jobb, már-már tökéletes.) A műsor elején olyan hosszan csókolta feleségét, hogy nemcsak a stáb, de Tipper Gore is alig kapott levegőt.

Gore jelenleg az általa alapított Current TV és a Generation nevű befektetési cég elnöke, az Apple igazgatótanácsi tagja és a Google nem hivatalos tanácsadója. A kényelmetlen igazság című könyve és az abból készült, friss Oscar-díjas dokumentumfilm sikere nyomán májusban jön ki újabb kötete, a Támadás a józan ész ellen. Harmincéves környezetvédelmi tevékenységéért a norvég parlament két tagja Nobel-békedíjra javasolta, és minden cáfolata ellenére tartja magát a vélemény, hogy - ha Clinton és Obama őszre kölcsönösen kinyírja egymást - még mindig beszállhat a 2008-as elnöki versenybe.

Al Gore a Kellemetlen igazság c. filmben
Al Gore a Kellemetlen igazság c. filmben
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.