Fodor azt kéri Gyurcsánytól, március 15-én menjen utcára

Az SZDSZ-es Fodor Gábor hétfőn az Országgyűlésben napirend előtt arra kérte a miniszterelnököt, hogy legyen ott ő is az utcán a március 15-i ünnepségeken, és mondjon beszédet is. A kormányszóvivői iroda közölte: a miniszterelnök egyelőre nem reagál a felvetésre.

Fodor Gábor azt hangsúlyozta: demokrataként nem tarthatják normális állapotnak, hogy az emberek félnek az utcára kimenni az őszi események miatt, ezért a liberálisok "felemelt fejjel, büszkén, bátran az utcán is ünnepelni akarnak", a fővárosban a Petőfi szobornál, ahol Demszky Gábor beszél majd, de más településeken is.

"Az utcán is akarunk ünnepelni, erről nem mondunk le, azért arra kérem a miniszterelnök urat, hogy vizsgálja felül álláspontját, jöjjön el ő is ezekre az ünnepekre, legyünk ott az utcán együtt, mutassuk meg, hogy nem félünk, mondjon beszédet, és közösen félelem nélkül saját ünnepünkként ünnepeljük meg március 15-ét, ne engedjük át másoknak, ne engedjük át a szélsőségeseknek és ne engedjük át azoknak, akik félelmet akarnak kelteni ebben az országban" - jelentette ki.

Fodor az igazságügyi és rendészeti minisztertől azt kérte, nyugtassa meg az embereket, hogy március 15-én a rendőrség, ha kell megfékezi a rendbontókat, de betartja a jogállami normákat is.

A SZDSZ frakcióvezető-helyettese arról is beszélt: tudomásul kell venni, hogy minden pártnak joga külön ünnepelni, ugyanakkor a Fidesztől azt kérte, hogy találják meg azokat a közös ünnepléseket március 15-én, ahol a Fidesz képviselői is jelen vannak.

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője erre reagálva azt mondta: az állami lobogó felvonása szerinte ilyen ünnepség lesz, de önkormányzati szinten is lesznek olyan megemlékezések, ahol a Fidesz is jelen van.

Mint mondta, elnökségi ülésen biztosan foglalkoznak majd a központi ünnepségeken való részvételről, azonban még azt sem lehet nem tudni, hogy pontosan milyen központi ünnepségek lesznek.

A Fidesz frakcióvezetője arra a kérdésre, hogy mit szól Fodor Gábor kéréséhez, hogy a miniszterelnök is mondjon beszédet az ünnepen, azt mondta: nem akar beleszólni két koalíciós párt beszélgetésébe, ezt a kérdést majd ők eldöntik. Szerinte az lenne jó, ha mindenki a maga módján, békésen tudna ünnepelni március 15-én.

Fodor arról is beszélt: a Fidesznek szembe kell néznie azzal, hogy az ultimátumok, a kordonbontás és a kivonulások politikája az ország végletes kettészakadását eredményezheti és bátorítást nyújt a szélsőségeseknek, ezért az sem mindegy, hogy milyen eszközökkel ünneplünk külön.

Dávid Ibolya, az MDF elnöke ugyancsak a közelgő ünnep kapcsán arra kérte a magyar embereket, hogy "vegyék vissza" a politikától március 15-ét, legyen ez egy normális, békés nap, az egész nemzet közös ünnepe. 

Az MDF elnöke szerint az utóbbi években egyes politikusok fokról fokra sajátították ki az ünnepeket, holott a politika elit kötelessége az lenne, megőrizze a nemzeti ünnepek méltóságát.

Ezért kezdeményezte az MDF a pártelnököknél, hogy legyen közös koszorúzás március 15-én, azonban a pártok nem voltak képesek önző politikai érdekeiken túllépni - jelentette ki a pártelnök, aki aggasztónak tartja, hogy az ünnep kapcsán nem szabadságról és a függetlenségről beszélnek az emberek, hanem a félelemről, utcai zavargásokról, és a főváros felforgatásáról szóló kiszivárogatott híresztelésekről.

Dávid feltette a kérdést: milyen országban élünk, ha a miniszterelnök egy pártkongresszuson ajánlja fel lemondását, így csak néhány tucat szocialista küldött belátásán és nem az országgyűlési képviselőkön vagy a koalíción múlik, hogy van-e Magyarországnak kormányfője vagy sem.

Fodor és Dávid felszólalására a kormány részéről nem kívántak reagálni.

Balog Zoltán, az emberi jogi bizottság fideszes elnöke napirend előtt megismételte korábbi bejelentését, miszerint fideszes képviselőtársaival törvénymódosító javaslatban kezdeményezik a gumilövedékek használatának betiltását.

A politikus a kormánytagokat arra szólította fel, hogy ne próbálják félelemkeltéssel korlátozni a gyülekezési szabadságot, és a békés tüntetőket ne kriminalizáljanak. A fideszes képviselő szerint Franco Frattini uniós jogi és igazságügyi biztos látogatásával világossá vált, hogy az emberi jogok megsértése nem lehet belügy.

Petrétei József, igazságügyi és rendészeti miniszter azt mondta, az uniós biztost a jövőben tájékoztatni fogja arról a kormányzati intézkedési tervről, amelyet a Gönczöl-bizottság jelentése alapján fogadnak majd el.

(MTI)

Fodor Gábor
Fodor Gábor
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.