Virginia bocsánatot kért a rabszolgaságért - Az Európai Unió még adós egy nyilatkozattal

Virginia törvényhozása szombaton mélységes sajnálatát fejezte ki azért a szerepért, amelyet az állam az amerikai rabszolgaság történelme során játszott. Az egyhangú döntés az első állandó amerikai brit település, Jamestown alapításának közelgő 400. évfordulójához kapcsolódik. Virginia az USA első tagállama, amely hi-vatalosan bocsánatot kért a rabszolgaságért, Missouri törvényhozása már fontolgat egy hasonló lépést.


Az első húsz rabszolgát 1619-ben egy holland hajó tette partra Jamestownban. Az amerikai brit gyarmatokon jogilag akkor még nem ismerték a rabszolgaság intézményét, az érkező nyugat-afrikaiakat „szerződéses szolgaságban” tartották, ami azt jelentette, hogy az előre kikötött idő letelte után automatikusan elnyerték szabadságukat. A sors iróniája, hogy az első „igazi” rabszolgát, John Casort 1654-ben egy Anthony Johnson nevű fekete telepes tulajdonaként jegyezték be. Az USA 1808-ban tiltotta be a rabszolgák importját, másfél évszázad alatt összesen 300 ezer bilincsbe vert embert hajóztak át az Atlanti óceánon. A polgárháború kitörésekor, 1861-ben négymillió fekete rabszolga élt Észak-Amerikában, közülük félmillió Virginiában, ahol egy sor XVII. századi törvény után 1705-ben átfogó jogszabályban „szabályozták” a rabszolgatartást: a vagyontárgyként kezelt feketéket a tulajdonos tetszése szerint dolgoztathatta, adhatta-vehette, és a legcsekélyebb ellenszegülés esetén kínozhatta vagy meg is ölhette.

Az Egyesült Államokban először Pennsylvania léptetett életbe egy, a rabszolgákat fokozatosan felszabadító törvényt, még 1780-ban, Massachusetts három évvel később bírói döntéssel végleg megszüntette az intézményt. Az északi államok közül utolsóként New Jersey lépett, 1804-ben. Délen viszont a kényszermunkára alapozott, jól jövedelmező gyapotültetvények konzerválták a rabszolgaságot.

Az iparosodó, ezért munkaerőhiányban szenvedő Észak mindent megtett, hogy az USA nyugatra való terjeszkedése során a rabszolgaság ne jusson új legitimitáshoz, a déli államok részben erre válaszul kezdtek szervezkedni. Ez a szembenállás vezetett a végül több mint 620 ezer ember halálát okozó polgárháborúhoz. Az egykori déli Konföderáció és Virginia fővárosa, Richmond egyik széles sugárútja mentén ma is ott sorakoznak a háború déli hőseinek szobrai. A mostani bocsánatot kérő határozatot is az egykori konföderációs törvényhozás épületében fogadták el.

Az általános vélekedéssel ellentétben azonban nem az USA volt az utolsó „civilizált” ország, ahol – az alkotmány 1865-ös módosításával – végleg eltörölték a rabszolgaságot. Portugália csak négy évvel később tette meg ugyanezt a gyarmatain, Spanyolország Kubában 1873-ban, Puerto Ricón 1886-ban. Az amerikai földrészen pedig Brazília volt az utolsó, 1888-ban. A francia Nemzetgyűlés 2001-ben az emberiség elleni bűnténynek minősítette a rabszolgaságot, tavaly ősszel pedig a brit kormány nevében Tony Blair kért bocsánatot. A brit, a spanyol, a holland és a portugál ellenkezés miatt azonban az Európai Unióban 2001-ben kudarcot vallott a bocsánatkérési javaslat. Az egykori rabszolgatartó országok ugyanis attól tartanak, hogy a rabszolgák leszármazottai előbb-utóbb felvetik a kártérítés igényét.

Horváth Gábor
Washington

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.