Megemlékezés helyett a kormányt bírálta a Fidesz
"Ne engedjük, hogy politikusaink nyilvános önkritikát gyakorolva ott folytassák, ahol nem is olyan régen abbahagyták! Magyarország polgáraitól kapták a felhatalmazásukat, és nekik tartoznak elszámolással is. (...) Ne engedjük, hogy újra el...ják!" - üzent kormánynak és a miniszterelnöknek a kommunizmus emléknapja alkalmából tartott beszédében tegnap Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Az Andrássy út 60. előtt a Fidesz által szervezett megemlékezésen négy-ötezren gyűltek öszsze, bár több tízezer embert vártak.
Schmidt Mária szerint a hétköznapi "kis kommunizmusok" velünk élnek, minden támadás demokratikus értékeink ellen a diktatúrának ad esélyt. Az pedig "üzembiztosan kitermeli" a mindenki felett álló, megtéveszthetetlen és visszahívhatatlan vezetőt - tette hozzá. És ha valaki megfogalmazza ellenvéleményét, számíthat rá, hogy a hatalom szemmel tartja, esetleg meg is bünteti. A történész hangsúlyozta: egy demokráciában egymás véleményét meghallgatják és megfontolják, s nem elfojtják. Szerinte öt évvel ezelőtt, amikor a múzeumot létrehozták, nem gondolta senki, hogy "a demokrácia díszletei között újra megtanul félni. Beszédét mindazonáltal azzal zárta, hogy "ha összekapaszkodunk, és együtt nekirugaszkodunk, sikerre vagyunk ítélve".
Az utóbbi években meggyengültek a magyar demokrácia és a jogállamiság pillérei - jelentette ki Szájer József, a Fidesz európai parlamenti képviselője, akit a Kossuth téri kordonbontás kezdeményezőjeként mutattak be a hallgatóságnak. Ezúttal is megerősítette: "szabadságjogaink köré kordonokat emeltek, de mi azokat le fogjuk bontani". Szájer hangsúlyozta, hogy a kommunisták soha nem tűrték el a más gondolatokat, a kormány most is fél az emberek véleményétől, és nem meghallgatja, hanem betiltja azt. Ráadásul ma bizonyos körökben kultusza lehet egy terrorista bandavezérnek, és magas beosztású állami vezetők is kiállnak mellette - tette hozzá.
A kommunista diktatúra egy áldozatának példáján keresztül mutatta be Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök, hogy miként bántak el az emberekkel, ám beszédének nagyobb részében ő is a demokrácia mai helyzetét, illetve a kormányt bírálta. Nem diktatúra, de nem is demokrácia az, ami ma Magyarországon van - mondta. Egy demokráciában elképzelhetetlen ugyanis, hogy hatalmon maradjon egy olyan miniszterelnök, aki "elhazudja a választásokat". Szerinte egy igazi demokráciában új választásokat írnak ki, ha a nép bizalma a kormányban megrendül. Pokorni utalt rá, hogy az aktuálpolitikai vonatkozásoktól sem mentes felszólalása miatt nyilván bírálni fogják, ám a demokráciát addig kell védeni, amíg ha töredékesen is, de létezik.
A kormányellenes tüntetéssé vált megemlékezésen nem volt semmilyen rendbontás, a megjelentek csupán heves tetszésnyilvánításokkal fejezték ki egyetértésüket a szónokokkal. Néhány alkalommal a szokásos "mondjon le" szöveget skandálták, míg a rendezvény befejezésekor Orbán Viktor Fidesz-elnököt követelték, aki a Terror Házából kísérte figyelemmel az eseményeket, ám ezúttal nem mondott beszédet.
A tömegben a Kossuth térről ismerős tüntetők sora tűnt fel, bár a rendezők korábban több, árpádsávos zászlót lengető embert is elküldtek.