Egyre több a szegény Amerikában
A McClatchy Newspapers nevű kiadóvállalat megbízásából készült elemzés a 2005-ös hivatalos felmérés alapján azt állapította meg, hogy az Egyesült Államokban 37 millióan élnek a hivatalos szegénységi küszöb alatt, s ezen belül 43 százalék, mintegy 16 millió a súlyosan szegény. Ennek határa egy négytagú család esetében évi 9903 dollár (1,9 millió forint), egyedül élő személy esetén 5080 dollár (990 ezer forint).
A nagyon szegények száma 2001 és 2005 között 26 százalékkal nőtt. Az ebbe a kategóriába tartozók egyharmada gyermek, kétharmada nő. A legrosszabb helyzetben a férfi kereső nélküli családok vannak. Bár a súlyosan szegények között a fehérek vannak többségben (10,3 millió), ám a népességen belüli arányokat figyelembe véve a feketéknek háromszor, a spanyol anyanyelvűeknek kétszer nagyobb az esélyük az ebbe a csoportba kerülésre. A legnagyobb koncentrációt az Egyesült Államok fővárosa, a mintegy 600 ezres, többségében fekete lakosú Washington mutatja: itt az össznépesség 10,8 százaléka számít súlyosan szegénynek. A legnagyobb számban viszont délen, a mexikói határ mentén élnek súlyosan szegények, akiknek munkalehetőségeit gyakorlatilag teljesen elveszik az illegálisan bevándorló latin-amerikaiak.
A 2001-ben bekövetkezett, alig néhány hónapos gazdasági visszaesést követően az Egyesült Államokban folyamatosan nő a munka hatékonysága. Az ebből származó jövedelemnövekedés azonban elsősorban a cégek nyereségében és a menedzserek prémiumában mutatkozik meg, az alkalmazottak fizetése távolról sem követi a javuló gazdasági mutatókat. Egy 23 éve folyamatosan elkészített, 31 ország adatait egybevető tudományos kutatás, a Luxemburg jövedelmi felmérés szerint az Egyesült Államok - Mexikó és Oroszország után - nemzeti összterméke legkisebb részét költi a szegénység elleni programokra. Ráadásul ezek a legkevésbé hatékonyak közé tartoznak a vizsgált országok közül.