Virginia bocsánatot kért a rabszolgaságért
Az első húsz rabszolgát 1619-ben egy holland hajó tette partra Jamestownban. Másfél évszázad alatt összesen 300 ezer bilincsbe vert embert hajóztak át az Atlanti-óceánon. A polgárháború kitörésekor, 1861-ben viszont már négymillió fekete rabszolga élt Észak-Amerikában.
Az Egyesült Államokban először Pennsylvania léptetett életbe egy, a rabszolgákat fokozatosan felszabadító törvényt. Az északi államok közül utolsóként New Jersey lépett, 1804-ben. Délen viszont a kényszermunkára alapozott, jól jövedelmező gyapotültetvények konzerválták a rabszolgaságot.
Az iparosodó, ezért munkaerőhiányban szenvedő Észak mindent megtett, hogy az USA nyugatra való terjeszkedése során a rabszolgaság ne jusson új legitimitáshoz, a déli államok részben erre válaszul kezdtek szervezkedni.
Ez a szembenállás vezetett a végül több mint 620 ezer ember halálát okozó polgárháborúhoz. Az egykori déli Konföderáció és Virginia fővárosa, Richmond egyik széles sugárútja mentén ma is ott sorakoznak a háború déli hőseinek szobrai.
A mostani bocsánatot kérő határozatot is az egykori konföderációs törvényhozás épületében fogadták el.