Cheney: "minden megoldás" nyitott az iráni atomkérdésben
"Úgy ítéljük meg, hogy súlyos hiba lenne, ha egy olyan ország, mint Irán atomhatalom lenne" - jelentette ki Dick Cheney John Howard ausztrál kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatóján. "Valamennyi megoldás továbbra is nyitott" - mondta az amerikai alelnök, aki pénteken az ABC amerikai televíziós állomásnak nyilatkozva az esetleges katonai fellépésre utalva háromszor is hangsúlyozta, hogy "semmilyen megoldás sem zárható ki".
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa decemberben elfogadott határozatában szankciókat rendelt el Irán ellen, és 60 napos határidőt szabott meg arra, hogy Teherán felfüggessze a békés célú energiatermelésre és atombomba gyártására egyaránt alkalmas urándúsítást. A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség csütörtöki jelentése szerint Irán nem tett eleget az ultimátumnak.
"Együttműködtünk az Európai Unióval és az ENSZ-szel, hogy olyan politikát dolgozzunk ki, amellyel rávehetjük az irániakat: mondjanak le törekvéseikről. Ezt választjuk a jövőben is" - mondta az amerikai alelnök.
Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter pénteken Ottawában reményét fejezte ki, hogy Oroszország támogatni fog egy második, Iránt szigorúbb szankciókkal sújtó elrendelő BT-határozatot.
Egy esetleges katonai beavatkozásra vonatkozó kérdésre válaszolva Rice kijelentette: "Egyértelművé tettük, hogy a diplomáciai megoldás mellett köteleztük el magunkat, és úgy véljük, a diplomáciai út sikerre vezethet, ha a nemzetközi közösség egységes marad és szembesíti Iránt annak a kihívásnak a következményeivel, ha továbbra is szembehelyezkedik a nemzetközi közösséggel".
Dick Cheney, aki vasárnap fejezi be ausztráliai látogatását, nagyra értékelte az ausztrál kormány álláspontját. A növekvő ellenkezés ellenére - Tony Blair kormányfőtől eltérően, aki bejelentette, hogy megkezdik a csapatok kivonását Irakból - John Howard beleegyezett, hogy újabb kiképzőket küldjenek az arab országba.
Izrael jóváhagyást vár Washingtontól, hogy megtámadja Iránt
Izrael csak Washington jóváhagyására vár, hogy repülőgépekkel megtámadjon iráni atomlétesítményeket - írta izraeli forrásokat idézve szombaton a The Daily Telegraph konzervatív brit napilap. Egy magas rangú izraeli védelmi tisztségviselő Tel-Avivból telefonon elmondta a lapnak: tárgyalások folynak arról, hogy az Egyesült Államok vezette iraki koalíció "légi folyosót" biztosít az arab ország felett abban az esetben, ha Izrael úgy dönt, hogy egyoldalú akció keretében meg akarja támadni Iránt.
"Minden eshetőségre felkészülünk. Ha nem állapodunk meg bizonyos létfontosságú kérdésekben, akkor olyan helyzet alakulhat ki, amelyben izraeli és amerikai gépek egymást támadják meg" - mondta az illető.
Egy olyan izraeli tiszt, akinek feladata van ezekben a tervekben, közölte a lappal: "Iránra csak úgy lehet csapást mérni, hogy át kell repülni az amerikaiak ellenőrizte iraki légtéren".
Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség főigazgatója csütörtökön hozta nyilvánosságra az iráni atomprogramról készített jelentését, rögzítve benne, hogy Irán nem tett eleget a Biztonsági Tanács követelésének, nem állította le a BT által megszabott február 21-i határidőig urándúsítási munkálatait. Ennek nyomán több ország sürgette a Teherán elleni nemzetközi büntetőintézkedések szigorítását, mert gyanújuk szerint atomfegyvereket fejleszt polgári célú nukleáris programja örve alatt.
(MTI)