Hadiipar: nyílik az európai kapu

Magyarországnak is lehetősége nyílik rá, hogy még inkább bekapcsolódjon az Európai Unió kereteiben működő védelmi ipari együttműködés, integráció folyamataiba. Erre két irányból is javulnak az esélyek.

Ami a honi oldalt illeti, január elsején alakult a részvételt előmozdító, koordináló Fejlesztési és Logisztikai Ügynökség (HM FLÜ). Brüszszelben pedig a 2004-ben létrehozott, az együttműködést, integrációt felügyelő-egyeztető Európai Védelmi Ügynökség (EDA) tevékenysége eljutott a programindítás szakaszába.

A honi védelmi vállalatok előtt ugyanolyan pályázási lehetőségek nyílnak, mint a "polgári" szférában, a verseny a támogatásokért erős lesz. Ám a kifejlesztett képességek katalizátorként hatnak majd más területekre is, mondotta az FLÜ vezérigazgatója, Horváth József tábornok a HM FLÜ Technológiai Igazgatóságánál tartott megbeszélésen. Ezen a minisztérium, az ipar, más, a fejlesztésben-kutatásban érdekelt állami és nem állami szervezetek képviselői vettek részt.

Az EU támogatási pénzekhez (például a 7. keretprogram hét évre elosztott ötvenmilliárd eurós büdzséjéhez) képest szerénynek tűnhet az EDA a tagok önkéntes hozzájárulásaiból álló 55 millió eurós (csaknem 14 milliárd forintos) közös beruházási programja. Ám Magyarországnak jó esélye van rá, hogy a befizetett pénz (600 ezer euró, az összbüdzsé 1,09 százaléka) fejében elnyerje a fejlesztési program legalább egy munkaelemét.

Az EDA-program, alkalmazkodva korunk kihívásaihoz, az iraki, afganisztáni konfliktushelyzetek, a békefenntartó missziók tapasztalataihoz az erők védelmére összpontosít. Ezen belül is a vegyi-biológiai-nukleáris fegyverek, az orvlövészek elleni védelemre, továbbá új anyagok kifejlesztésére. A tanácskozáson elhangzott, Magyarország méreteinél, lehetőségeinél fogva szerényebb helyekre pályázhat, ám a lehetőségeket a jól megválasztott partnerek, konzorciumalakítás javíthatják.

Vannak lehetőségeink. A repüléstechnikai érdekeltségeket képviselő Hideg Mihály például arról tájékoztatott, hogy Magyarországon két kisrepülőgép sorozatgyártására, további két modell fejlesztésére vannak kapacitásai. A hazai vállalatok lengyel partnerekkel alakítanának együttműködő csoportokat, "fürtöket" (cluster). A "nagyokkal" való együttműködés mellett ígéretes lehet a régiós kooperációs lehetőségek (például a Visegrádi Négyek) feltárása. Ehhez azonban megfelelő kapcsolati-információs rendszerre lenne szükség.

A magyar védelmi ipar bizonytalan, nem látja át az állam, mint gazdaságszervező szerepét, arányait, utalt a gondokra Kovács Géza Péter, a védelmi ipari szövetség elnöke. Távlati célként ki lehetne tűzni, hogy az ipari termelés 2,5-3 százalékát adja a honi védelmi ipari szféra és szükség lenne az országnak technológiai felzárkóztató programra is.

További nyitott kérdés, mely vállalatok kapcsolódhatnak be a programokba. Amelyek egyszersmind a megmérettetés eszközei is lesznek, hiszen itt már nincs helye az ügyeskedőknek (ahogy Horváth József fogalmazott, az "aktatáskás" cégeknek-embereknek), valódi teljesítmények szükségeltetnek. A lehetséges résztvevők körét behatároló témákat, a kompetencialistát a koordinátor, az FLÜ állítja majd össze, továbbítja Brüszszelbe az EDA-nak.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.