Cheney Kínát bírálta és dicsérte
Az ausztrál közéleti emberek előtt tartott beszédben Cheney konkrétan is megemlítette a múlt hónapban kipróbált műholdellenes rakétát, de nem említette az amerikai média másik nagy fejfájását, a hadrendbe állított J-10-es vadászgépeket. Ugyanakkor az alelnök pozitívan emlegette Kína szerepét az észak-koreai nukleáris programokról folytatott tárgyalásokon. E szerint a kínaiak megértették, hogy a nukleáris Észak-Korea az ő biztonságukat is fenyegetné.
Cheney, aki Japánból érkezett Ausztráliába, tárgyalásai során tapasztalhatta, hogy vannak, akik tartanak a koreai egyezségtől, s úgy vélik, Washington túlságosan is puha volt az ügyben. Főképp ezeknek az erőknek mondta, hogy az Egyesült Államok nyitott szemmel ment bele ebbe az egyezségbe, s pontosan tudják, kivel állnak szemben.
Az alelnök elmondta, hogy tokiói látogatása során megerősítették egy háromoldalú biztonsági struktúra kialakítását a térségben. A három oldal: az Egyesült Államok, Japán és Ausztrália.
Emellett azt is megjegyezte, hogy Kína felé is kinyújtják a kezüket, kérve, csatlakozzon erőfeszítéseikhez, mellyel meg kívánják akadályozni a halálos technológiák elterjesztését és rendszerbe állítását, legyen szó akár Ázsiáról, akár a Közel-Keletről. Utóbbi utalás feltehetően Iránra irányult.
Cheney dicsőítette Ausztráliát, mint fontos szövetségest a terrorizmus elleni küzdelemben. Eközben védelmébe vette Washington új stratégiáját Irakban, mely elsősorban Bagdad pacifikálására irányul. Washington és szövetségesei a saját civilizációjuk túléléséért folytatják a küzdelmet - mondta. Véleménye szerint ebben a küzdelemben nem hasznosíthatók a korábbi háborúk stratégiai tapasztalatai: az egyetlen lehetőség az offenzíva, a közvetlen szembefordulás a fenyegetéssel, "türelmesen és szisztematikusan" egészen addig, amíg az ellenséget szétrombolják.