Rakétavédelem Irán és Észak-Korea ellen

Nem irányul Oroszország ellen az új amerikai rakétavédelmi program. A rendszer, amelynek egyik radarját Csehországba, elfogó rakétáinak egy részét pedig Lengyelországba telepítik, nem képes megsemmisíteni az Oroszország irányából érkező robbanófejeket, s mérete sem teszi alkalmassá egy tömeges rakétatámadás elhárítására. Erről csütörtökön Washingtonban külföldi újságírók előtt beszélt a Pentagon rakétavédelmi hivatalának igazgatója, Henry „Trey” Obering altábornagy és a külügyi tárca európai ügyekért felelős helyettes államtitkára, Dan Fried.

A rendszer Obering szerint Észak-Korea és Irán, illetve a netán terrorszervezetek kezére jutó rakéták ellen véd. A tábornok azt mondta, hogy a rakétaelhárító rakéták hatásosak: a legutóbbi 15 próbából 14-szer sikerült megsemmisíteni a célt. A pajzs az északi félteke nagyobb részére kiterjed, Európában a Fekete-tengerig nyúlik, így természetesen Magyarország egész területét is lefedi. Obering hozzátette, hogy a közel-keleti célpontokat Irán aligha fogja nagy vagy közepes hatótávolságú rakétákkal támadni. Nem a mostani fenyegetésből indulnak ki, hanem abból, mi várható öt-tíz év múlva a legrosszabb esetben. A rendszer kiépítését két és fél évvel ezelőtt kezdték meg, a közép-európai elemeket 2011 és 2013 között tervezik telepíteni. Lengyelországban egy támaszponton helyezik el a tíz ellenrakétát – a silókhoz csak egy futballpálya nagyságú területre van szükség. Bár a sajtóértekezleten erről nem esett szó, a lehetséges helyszínek között egy ideig Magyarország is szerepelt, ám az amerikaiak elég gyorsan Lengyelországra és Csehországra szűkítették le érdeklődésüket.

Dan Fried meglepőnek, érthetetlennek és negatívnak nevezte az orosz rakétacsapatok parancsnokának nyilatkozatát, amely megfenyegette Cseh- és Lengyelországot, hogy célpontnak fogják őket tekinteni. A helyettes államtitkár azt mondta, hogy a tervekről folyamatosan tájékoztatták az oroszokat, akiknek technikai szakértői pontosan tisztában vannak a rendszer korlátozott képességeivel. A zárt ajtók mögötti tárgyalásokon az oroszok szerinte egészen más hangnemet használtak. A két ország viszonyát komplikáltnak minősítette, ám úgy fogalmazott, Amerika továbbra is számít Moszkva együttműködésére Irán, Észak-Korea és – reményei szerint – Koszovó ügyében.Az orosz lakosság csaknem fele tart már külső katonai támadástól, ugyanakkor  csak kevesen lennének hajlandók a fegyveres erőknél szolgálni –  idézett a moszkvai független Levada Intézet egy 1600 ember  bevonásával készült közvélemény-kutatás adataiból. Az orosz lakosság az Egyesült Államokat és a NATO-t tartja az  ország legnagyobb ellenségének. (MTI)

Nagy-Britannia is vállalkozna a telepítésre

Nagy-Britanniában szeretné látni a brit kormányfő az amerikaiak által tervezett európai rakétavédelmi rendszert, amelynek elemeit az eddig ismert tervek szerint Csehországba és Lengyelországba telepítenék – írta legújabb számában a The Economist. A brit kormány pénteken megerősítette az erről szóló brit–amerikai tárgyalások tényét.

A vezető gazdasági-politikai hetilap értesülése szerint Tony Blair brit kormányfő titokban már tavaly ősz óta személyesen kampányol az amerikai rakétaelfogó-rendszer nagy-britanniai telepítéséért. A The Economist szerint a rendszerről hónapok óta folyó brit–amerikai tárgyalásokat eddig szigorúan titokban tartották, a múlt hónapban azonban kezdtek kiszivárogni az első információk. A lap szerint a brit telepítésnek több előnye lenne. Az egyik az, hogy Nagy-Britannia messzebb van Oroszország határaitól, mint Lengyelország, így az egyik orosz aggályt orvosolni lehet. Ráadásul előzetes amerikai tanulmányok szerint Nagy-Britannia ideális helyen van az ellenséges rakéták beméréséhez és elfogásához még röppályájuk világűrbeli szakaszán – írta a brit hetilap.

A Downing Street-i miniszterelnöki hivatal pénteken gyakorlatilag megerősítette a tárgyalások tényét, szóvivője azonban azt mondta: a megbeszélések „még nagyon korai szakaszukban járnak”, és céljuk csak az, hogy Nagy-Britannia is szerepeljen a szóba jöhető helyszínek között. (MTI)

Az amerikai rakétavédelmi rendszer részei
Az amerikai rakétavédelmi rendszer részei
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.